Morderstwo rodziny Watts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Morderstwo rodziny Watts
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce Frederick, Kolorado
Data 13 sierpnia 2018
Godzina wczesny ranek
Liczba zabitych 3
Shanann Watts (34),
Bella Watts (4),
Celeste "CeCe" Watts (3)
Typ ataku morderstwo przez uduszenie
Sprawca Christopher Watts (33)
Położenie na mapie Kolorado
Mapa konturowa Kolorado, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia40°05′25,7″N 105°00′02,0″W/40,090472 -105,000556

Morderstwo rodziny Watts miało miejsce wczesnym rankiem 13 sierpnia 2018 we Frederick, w amerykańskim stanie Kolorado. Ciężarna Shanann Watts (34 lata) i jej dwie córki, 3-letnia Celeste i 4-letnia Bella zaginęły w początkowo nieznanych okolicznościach. Informacja o zaginięciu była szeroko rozpowszechniona w krajowych i zagranicznych mediach, a do poszukiwań włączyły się policja, Biuro Śledcze Stanu Kolorado (CBI) i Federalne Biuro Śledcze (FBI).

15 sierpnia Christopher Lee Watts, mąż Shanann i ojciec dziewczynek, przyznał, że zaginione nie żyją, a on sam zamordował Shanann. Mężczyzna wskazał miejsca, w których ukrył ich zwłoki. 19 listopada 2018 roku został skazany na pięciokrotne dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie oraz dodatkowe 84 lata.

Tło wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Christopher Lee Watts (ur. 16 maja 1985) i Shanann Cathryn Watts (ur. 10 stycznia 1984) pochodzili odpowiednio ze Spring Lake i Aberdeen w Północnej Karolinie[1]. Para poznała się w 2010, a 3 listopada 2012 wzięła ślub w hrabstwie Macklenburg[2]. 17 grudnia 2013 urodziła się ich pierwsza córka – Bella Marie Watts[3], a Celeste Cathryn "Cece" Watts przyszła na świat 17 lipca 2015[4]. Od 2013 rodzina mieszkała przy 2825 Saratoga Trail, Frederick, w Kolorado. Dom z pięcioma sypialniami znajdował się na nowo wybudowanym osiedlu[5]. W 2015 małżonkowie ogłosili bankructwo[6]. Chris Watts pracował jako operator terenowy dla Anadarko Petroleum, a Shanann była niezależną przedstawicielką firmy Le-Vel zajmującej się marketingiem wielopoziomowym, sprzedającej produkt Thrive (plaster odchudzający, promocja zdrowego stylu życia)[7]. W momencie śmierci Shanann była w piętnastym tygodniu ciąży. Nico Lee Watts miał się urodzić 31 stycznia 2019.

Zniknięcie[edytuj | edytuj kod]

13 sierpnia 2018 o godzinie 1:48 Shanann wróciła z weekendowej podróży służbowej do Scottsdale w Arizonie. Kamera domowego monitoringu zarejestrowała moment jej wejścia do domu[1]. Z lotniska odwiozła ją przyjaciółka Nickole Utoft Atkinson, również pracująca dla Le-Vel. Chris zajmował się dziećmi pod nieobecność żony. Tego samego ranka Shanann miała umówioną wizytę u ginekologa, podczas której miała po raz pierwszy usłyszeć bicie serca Nico. Nickole Atkinson próbowała od rana skontaktować się ze swoją przyjaciółką, ale ta nie odpisywała na wiadomości i nie odbierała telefonu. Było to bardzo niepodobne do Shanann, której praca polegała niemal wyłącznie na kontakcie z ludźmi przez media społecznościowe[1].

Poszukiwania[edytuj | edytuj kod]

13 sierpnia

Nickole udała się do przychodni, gdzie uzyskała informację, że Shanann nie stawiła się na badaniu, po czym pojechała do jej domu. O godz. 12:10 Chris otrzymał powiadomienie z domowego systemu alarmowego, że ktoś próbuje otworzyć drzwi. Nickole znała kod, który należało wpisać, by otworzyć drzwi, aczkolwiek tym razem dom był zamknięty od środka. Nastoletni syn kobiety zdołał zajrzeć przez okno do garażu, w którym stał samochód zaginionej, a tuż za przeszklonymi drzwiami głównymi widoczne były klapki, w których chodziła każdego dnia. Chris zadzwonił do Nickole, a ta podzieliła się swoimi obserwacjami. Mężczyzna powiedział, że będzie niedługo w domu, aczkolwiek – według zeznań Nickole – kontaktowali się jeszcze kilkukrotnie i za każdym razem podawał inny orientacyjny czas powrotu.

Pomimo polecenia Chrisa, by nie wzywać policji, Nickole Atkinson zadzwoniła na numer alarmowy 911[8]. Pierwszy oficer policji pojawił się na miejscu ok. godz. 13:40. Chwilę później na miejsce przybył Chris, który pozwolił oficerowi na przeszukanie domu. Ani Shanann, ani dziewczynek nie było w domu. Na miejscu znaleziono telefon Shanann, leki dzieci, torebkę i klucze z domu. Chris powiedział policji, że jego żona zabrała dziewczynki do znajomej rodziny, która również miała dzieci, ale nie potrafił podać jej nazwiska. W samochodzie Shanann znajdowały się obydwa foteliki dla dzieci, co nie pasowało do teorii Chrisa. Mężczyzna twierdził, że ostatni raz widział Shanann, gdy wychodził do pracy o godz. 5:15 rano.

W tym samym dniu sąsiad rodziny Watts, Nate Trinastich, zaprosił Chrisa i oficera policji do siebie, by pokazać nagranie z monitoringu zainstalowanego przed jego domem. Nagranie obejmowało podjazd Chrisa. Nate zauważył, że służbowy ford typu pickup wyjątkowo tego dnia stał tyłem na podjeździe, choć zwykle stawał na ulicy przed domem. Chris umieścił jakiś ładunek w przedziale transportowym pojazdu, jednak ta część nie była objęta kamerą. Monitoring nie zarejestrował, by ktokolwiek wychodził z domu po jego odjeździe. Rzekomo zmartwiony zniknięciem rodziny Chris nie był zainteresowany obrazem na ekranie i nerwowo tłumaczył swoje zachowanie tego poranka. Po jego wyjściu sąsiad powiedział policjantowi, że ten nie zachowuje się normalnie[9].

14 sierpnia

FBI i CBI włączyły się w poszukiwania. Miejscowa policja wydała BOLO alert ("Be On the Look Out")[a]. Chris udzielił przed swoim domem wywiadów lokalnym stacjom telewizyjnym KMGH-TV i KUSA-TV, błagając o powrót swojej rodziny. Podczas wywiadu przyznał, że odbyli z Shanann w nocy „emocjonalną rozmowę”[10]. W tym samym czasie śledczy przeszukiwali dom rodziny Watts przy pomocy psów poszukiwawczych przeszkolonych w tropieniu zapachu ludzkich zwłok[11].

Przesłuchanie Chrisa i aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

Chris Watts został poproszony o stawienie się na posterunku policji 15 sierpnia, gdzie miał zostać przesłuchany przez agentkę CBI Tammy Lee i Agenta Specjalnego FBI Grahama Codera[12]. Przesłuchanie było dobrowolne i na żadnym jego etapie Chris nie poprosił o prawnika. Wyraził również zgodę na badanie wariografem, co było standardową procedurą mającą przyczynić się do wykluczenia go z kręgu podejrzanych o udział w zniknięciu jego rodziny. Tak się nie stało, a urządzenie wykazało, że na wszystkie pytania dotyczące zniknięcia Shanann i dziewczynek Chris udzielił fałszywych odpowiedzi[13]. Postawiony wobec tego faktu poprosił o rozmowę z czekającym na zewnątrz ojcem, który tego samego dnia przyleciał do Kolorado.

Agenci FBI zezwolili na rozmowę Chrisa z Ronnie Wattsem w cztery oczy, sami obserwowali rozwój wydarzeń z sąsiedniego pokoju. Chris przyznał się ojcu do zamordowania Shanann przez uduszenie. Jak zeznał, zrobił to w reakcji na fakt, że kobieta udusiła wcześniej obie dziewczynki, co ponoć widział na ekranie monitora tzw. elektronicznej niani. Twierdził, że zamordowała dziewczynki po jego prośbie o separację. Historia ta była efektem sugestii agentki FBI, mającej na celu częściowe zrzucenie odpowiedzialności na ofiarę. Technika ta otworzyła furtkę do zeznań Chrisa i ujawnienia lokalizacji ciał ofiar.

Agenci FBI przerwali rozmowę w momencie, gdy Ronnie Watts wspomniał o adwokacie. Wiedzieli, że prośba o prawnika spowoduje odwleczenie zeznań Chrisa bądź całkowite zakończenie jego współpracy. Od śmierci Shanann i jej córek minęło już ponad 48 godzin, a każda kolejna przyczyniała się do dalszej dekompozycji zwłok, a co za tym idzie, degradacji materiału dowodowego w potencjalnym procesie[14]. W toku przesłuchania śledczy przyznali, że wiedzą o romansie trwającym od kilku tygodni pomiędzy Chrisem a Nichol Kessinger, również zatrudnioną przez Anadarko. Kobieta sama zgłosiła się organom ścigania, gdy tylko usłyszała o zaginięciu rodziny Chrisa[15].

Podczas gdy Chris był przesłuchiwany, policja i agenci udali się do pierwszego miejsca, w którym pojawił się w dniu zaginięcia jego rodziny. Była to odludna lokalizacja, miejsce przechowywania wydobywanej ropy przez Anadarko Petroleum oznaczone symbolem CERVI-319 (ponad 60 km na północny wschód od domu rodziny Watts). Na miejscu znaleziono prześcieradło, które pasowało do reszty pościeli w domu zaginionych. Zdjęcia wykonane dronem zostały przesłane do agentów przesłuchujących Chrisa. Inicjałami oznaczył miejsca ukrycia zwłok swojej rodziny[16].

Chris Watts został aresztowany za zabójstwo Shanann oraz ich dwóch córek.

Odnalezienie ciał, autopsje i pochówek[edytuj | edytuj kod]

Chris Watts wskazał trzy lokalizacje, w których miały się znajdować ciała jego ofiar. Shanann została pochowana w płytkim grobie, nieopodal dwóch 6-metrowych zbiorników z ropą naftową, w których ukrył ciała dziewczynek. Bella i Celeste znajdowały się w osobnych zbiornikach. Śledczy początkowo mieli wątpliwości co do miejsca ukrycia zwłok dzieci, ponieważ szerokość otwarcia wynosiła zaledwie 20 centymetrów (według patologa przeprowadzającego autopsję – szerokość ramion mniejszej Celeste wynosiła 24 centymetry)[1].

Ciało Shanann zostało odnalezione około godz. 23:00 i znajdowało się ono w stanie rozkładu. W wyniku porodu pośmiertnego płód Nico znajdował się poza nim.

Wydobycie ciał dziewczynek było skomplikowaną i ryzykowną operacją. Obydwa zbiorniki z łatwopalną cieczą i wybuchowymi oparami musiały zostać opróżnione, co wymagało specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanej załogi. Do trwającej 16 godzin akcji przystąpiono 16 sierpnia o godz. 5:00 rano[17].

17 sierpnia 2018 patolog sądowy Michael Burton przeprowadził sekcje zwłok wszystkich ofiar. Wykazały one, że wszystkie trzy straciły życie w wyniku uduszenia. Shanann została uduszona poprzez zaciśnięcie rąk sprawcy na szyi, natomiast dziewczynki poprzez zatkanie ust i nosa. Nie określono dokładnej godziny śmierci ofiar. Patolog w swym raporcie dodał, że 4-letnia Bella jako jedyna miała na sobie ślady walki (ugryziony język i rana szarpana na górnej linii dziąseł). Obie dziewczynki miały na sobie otarcia wskazujące na problemy Chrisa z wepchnięciem ich ciał do zbiorników z ropą[18].

Rodzina Chrisa wyraziła zgodę na organizację pochówku przez rodzinę Shanann. Ciała ofiar nie zostały poddane kremacji, ponieważ Bella i Cece spędziły cztery dni w ropie naftowej, ich ciała mogły spowodować eksplozję krematorium. Z tego samego powodu obie dziewczynki zostały pochowane w dużych trumnach. Obie były owinięte specjalnym materiałem, by zapobiec wyciekom. Rodzina nie mogła też ich zobaczyć[19].

Shanann, Bella, Cece i Nico zostali pochowani 1 września 2018 na cmentarzu Bethesda Cemetery w Aberdeen, w mieście, w którym mieszka rodzina Shanann. Msza święta odbyła się w kościele katolickim Sacred Heart w Pinehurst w Północnej Karolinie, gdzie Shanann dorastała. Ceremonia była transmitowana na żywo na Facebooku przez organizujący ją zakład pogrzebowy. Na wspólnym nagrobku widnieje nazwisko Rzucek (panieńskie nazwisko Shanann)[20].

Zarzuty i wyrok[edytuj | edytuj kod]

21 sierpnia Chris Watts został oskarżony o:

 • popełnienie pięciu morderstw pierwszego stopnia (według prawa stanu Kolorado doliczane jest jedno morderstwo za każde dziecko poniżej lat 12, które zginęło z rąk osoby zaufanej),
 • bezprawne przerwanie ciąży,
 • trzy przypadki naruszenia ciała zmarłej osoby[21].

6 listopada przyznał się do zarzucanych mu czynów i poszedł na ugodę z oskarżycielem, który w zamian za przyznanie się i uniknięcie długiego procesu zgodził się nie domagać kary śmierci (Kolorado jest jednym z 30 stanów, w którym kara śmierci jest legalna)[22]. Przeciwko karze śmierci była również rodzina zamordowanych. Sandra Rzucek, matka Shanann, powiedziała: On podjął decyzję, by odebrać te [trzy] życia. Ja nie chcę podejmować decyzji, by odebrać jego[23].

19 listopada 2018 Christopher Lee Watts został skazany na pięć wyroków dożywocia (trzy następujące po sobie i dwa biegnące równolegle) bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe. Dodatkowo otrzymał 48 lat za bezprawne przerwanie ciąży Shanann i trzy wyroki 12 lat za naruszenie ciał zmarłych osób[24].

W toku śledztwa nie ustalono jednego motywu działania sprawcy. Do najczęściej wspominanych należą: jego narcystyczne i psychopatyczne zaburzenia osobowości[25], romans z Nichol Kessinger i chęć rozpoczęcia życia na nowo u jej boku[26] oraz problemy finansowe[27].

Dalsze losy sprawcy[edytuj | edytuj kod]

Chris Watts rozpoczął odbywanie wyroku w Denver Reception and Diagnostic Center, w którym dokonano oceny jego kondycji fizycznej i psychicznej. 3 grudnia 2018 został niespodziewanie przeniesiony „ze względów bezpieczeństwa”[28] do oddalonego o ponad 1500 kilometrów Dodge Correctional Institution w Waupun, w stanie Wisconsin[29].

18 lutego 2019 udzielił blisko pięciogodzinnego wywiadu tym samym agentom FBI i CBI, którzy przesłuchiwali go dwa dni po zaginięciu Shanann, Belli i Celeste. Pełne nagranie audio, w którym Chris po raz pierwszy przyznaje się do zamordowania wszystkich trzech ofiar, zostało upublicznione[30]. Podczas wywiadu Chris przyznał, że przeczytał całą Biblię i zagłębił się w swoją nowo odkrytą wiarę chrześcijańską. Dodał, że każdego dnia wysyła swoim rodzicom biblijne wersety[31].

Chris Watts udzielił wywiadu autorce Cherlyn Cadle i zgodził się na publikację książki, w której miały znaleźć się fragmenty listów, które wymieniali. Z ich korespondencji wynikało, że wciąż kochał Nichol Kessinger i że do zdarzenia nigdy by nie doszło, gdyby jej nie spotkał[32]. Książka była źródłem kontrowersji w związku z plagiatem, jakiego dopuściła się autorka – całe akapity były kopiowane z książki „His Garden: Conversations with a Serial Killer” napisanej przez Anne Howard. Cherlyn Cadle wystosowała publiczne przeprosiny[33].

Chris Watts odbywa wyrok w niemal całkowitej izolacji. 23 godziny dziennie spędza w swojej celi. Władze więzienia zgodziły się na to, by miał ze sobą Biblię i zdjęcia rodziny, którą zamordował[34]. Petycja wzywająca zarząd więzienia do odebrania Chrisowi zdjęć jego ofiar zebrała ponad 18 tys. podpisów (stan na wrzesień 2020). W kwietniu 2019 zarząd więzienia odpowiedział, twierdząc, że każdy więzień ma prawo do posiadania zdjęć w swojej celi[35].

18 listopada 2019 Todd Taylor, sędzia hrabstwa Weld, orzekł, że Chris Watts musi zapłacić rodzinie Shanann 6 milionów dolarów – po milionie za śmierć córki i wnucząt, a także 3 mln dolarów za szkody emocjonalne. Rodzice Shanann złożyli pozew w dniu ogłoszenia wyroku za morderstwa. Dokumenty sądowe wskazują, że Watts nigdy nie walczył z pozwem. Choć wyrok wydaje się być symboliczny, bo Chris Watts nie posiada żadnego majątku, wszystkie potencjalne przychody z publikacji czy wywiadów będą konfiskowane na rzecz rodziny ofiar[36].

Media[edytuj | edytuj kod]

Sprawa morderstwa rodziny Watts jest przedmiotem nieustających dyskusji i spekulacji, a także tematem programów telewizyjnych, książek i podcastów. Poniżej wymienione zostały niektóre z nich:

 • grudzień 2018: rodzice Shanann, Frank i Sandra, udzielili wywiadu dla magazynu informacyjnego ABC News "20/20". Był to pierwszy wywiad od czasu morderstwa córki i wnuczek[37].
 • grudzień: 2018: telewizja HLN wyemitowała reportaż zatytułowany "Family Massacre: Chris Watts Exposed" ((pol.) "Rodzinna masakra: Chris Watts zdemaskowany"), w którym ujawniono nagrania z policyjnych przesłuchań i kamer umieszczonych na uniformach policjantów. Udostępniono również wywiad z Nichol Kessinger, w którym opowiada o zmianach w zachowaniu Chrisa w dniach poprzedzających morderstwa[38].
 • grudzień 2018: w odcinku amerykańskiego talk-show Dr. Phil Phil McGraw rozmawiał z czterema ekspertami kryminalnymi: byłą prokuratorką i dziennikarką telewizyjną Nancy Grace, byłą profilerką FBI Candice DeLong, konsultantem organów ścigania Steve Kardianem i ekspertem od języka ciała Susan Constantine. Eksperci przeanalizowali motywację, sekretne życie i profilowanie kryminalne Chrisa Watts[39].
 • styczeń 2019: Nate Trinastich, sąsiad, którego nagranie z monitoringu pomogło zdemaskować Chrisa, wystąpił w odcinku talk-show Doktor Oz radzi[40].
 • 26 wrzesień 2019: Cheryln Cadle wydała książkę pt. Letters from Christopher: The Tragic Confessions of the Watts Family Murders[41];
 • 3 grudzień 2019: licencjonowana psychoterapeutka Lena Derhally wydała książkę pt. My Daddy is a Hero: How Chris Watts Went from Family Man to Family Killer[42].
 • 20 stycznia 2020: kanał telewizyjny Lifetime wyemitował film zatytułowany "Chris Watts: Confessions of a Killer" ((pol.) "Chris Watts: Wyznania zabójcy") jako część serii "Ripped from the Headlines" ((pol.) "Wyrwane z nagłówków prasowych"). W filmie występuje Sean Kleier jako Chris Watts i Ashley Williams jako Shanann Watts[43][44].
 • 30 września 2020: na Netflixie odbyła się premiera filmu dokumentalnego Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina[45]. Dokument zawiera materiały archiwalne, w tym filmy domowe, posty w mediach społecznościowych i nagrania organów ścigania.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie BOLO alert jest informacją wysyłaną przez organy ścigania do swojego personelu, mediów i innych jednostek o osobie poszukiwanej lub zaginionej. Termin pochodzi z co najmniej 1947.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Matt Schubert (The Denver Post), Christopher Watts REDACTED FINAL, www.documentcloud.org [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 2. Tom Cleary, Chris Watts: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy.com, 16 sierpnia 2018 [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 3. Bella Marie “Bells” Watts (2013-2018) - Find A..., www.findagrave.com [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 4. Celeste Cathryn “Cece” Watts (2015-2018) - Find A..., www.findagrave.com [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 5. One year later, Frederick works to heal after Watts murders, Longmont Times-Call, 13 sierpnia 2019 [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 6. Colorado family struggled with finances before man allegedly killed pregnant wife, kids, www.cbsnews.com [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 7. Sady Swanson, Christopher Watts and Shanann Watts: Their friends saw a 'perfect' family. What happened?, The Coloradoan [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 8. Youtube: user Kimberley, Full, Unedited Phone Call Nickole Atkinson Made To Police - Reporting Shanann Watts & Girls Missing, 18 sierpnia 2019 [dostęp 2020-09-15].
 9. The Neighbor Who Suspected Chris Watts From The Beginning, Oxygen Official Site, 16 lipca 2019 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 10. Youtube: Denver7 – The Denver Channel, RAW: Chris Watts, husband of missing Frederick woman, interviewed by Denver7's Tomas Hoppough.
 11. The scent of death: Police dogs and the Chris Watts investigation – The Cadaver Dog Network [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 12. ‘I’ve Cried More For Them Than He Has’ Investigator Opens Up About Chris Watts Case, Oxygen Official Site, 7 grudnia 2019 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 13. How Police Got Christopher Watts to Confess to Killing His Wife After He Failed a Polygraph, AP NEWS, 24 listopada 2018 [dostęp 2020-09-16].
 14. Youtube: Crime Vault, Chris Watts FULL 2nd police interview (with timeline) lie detector test and confession 8-15-18.
 15. 'Bombshell' information from girlfriend of Chris Watts helped investigators, NBC News [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 16. Sinéad Baker, Police investigating a horrific family murder case in Colorado found the bodies in a remote oil field with help from a drone, Insider [dostęp 2020-09-15].
 17. Chris Spargo, Shanann Watts' family says Bella and Celeste were sealed in coffins, Mail Online, 14 marca 2019 [dostęp 2020-09-15].
 18. Autopsy reports show Shanann Watts, daughters were asphyxiated, Longmont Times-Call, 19 listopada 2018 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 19. Bradley Jolly, Harrowing state of Chris Watts' murdered girls who had to have sealed coffin, mirror, 14 marca 2019 [dostęp 2020-09-16].
 20. Matthew Wright, Shannan Watts' brother says she was 'born to be a mother' at funeral, Mail Online, 1 września 2018 [dostęp 2020-09-16].
 21. Madison Park CNN, Chris Watts case: What we learned from unsealed affidavit, CNN [dostęp 2020-09-15].
 22. 1615 L. St NW, Suite 800Washington, DC 20036USA202-419-4300 | Main202-857-8562 | Fax202-419-4372 | Media Inquiries, California is one of 11 states that have the death penalty but haven’t used it in more than a decade, Pew Research Center [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 23. Killer dad Chris Watts who murdered his wife and kids dodges death penalty thanks to pregnant partner’s heartbroken family, The Sun, 7 listopada 2018 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 24. Chris Watts sentenced to 5 life terms, KMGH, 19 listopada 2018 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 25. Robi Ludwig, How could a man like Chris Watts so callously slaughter his entire family?, Fox News, 8 marca 2019 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 26. Days Before Murdering Entire Family for 'Fresh Start,' Chris Watts Gushed to Mistress in Love Note, uk.news.yahoo.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 27. Amelia McDonell-Parry, Amelia McDonell-Parry, Christopher Watts: Murder Case Files Reveal Chilling Details, Rolling Stone, 3 grudnia 2018 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 28. Chris Watts Moved Prison For ‘Safety Concerns’ After Killing Pregnant Wife & Daughters, RadarOnline, 4 grudnia 2018 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 29. NBC15 Staff, NBC15 Investigates: Inmate transfer process, Chris Watts confirmed in WI [dostęp 2020-09-16].
 30. Nicole Chavez, Scott McLean and Andrea Diaz CNN, Chris Watts says he didn't want anyone lying for him after he killed his wife and daughters, CNN [dostęp 2020-09-16].
 31. Ashley Collman, Chris Watts talked to investigators about his newfound relationship with God after killing his family, saying he's read the Bible cover to cover, Insider [dostęp 2020-09-16].
 32. Louise Boyle, Chris Watts says if he hadn't met mistress, he wouldn't be in prison, Mail Online, 3 października 2019 [dostęp 2020-09-16].
 33. Twitter: Anne Howard, Twitter [dostęp 2020-09-16] (pol.).
 34. Chris Watts Is In His Prison Cell For 23 Hours A Day, Moms, 17 maja 2020 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 35. Petition Calls for Chris Watts' Family Photos to Be Removed From Cell — and Prison Responds, uk.news.yahoo.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 36. Sady Swanson, Chris Watts ordered to pay murdered wife's family $6M in wrongful death lawsuit, The Coloradoan [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 37. Ashley Collman, 'He didn't give a flying flip': Shanann Watts' mother speaks about how emotionless her daughter's husband was when she was first reported missing, Insider [dostęp 2020-09-16].
 38. New evidence released in Chris Watts case, WKTV News [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 39. Dr. Phil | TV Guide, TVGuide.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 40. Dr. Oz to feature episode on Chris Watts case Tuesday afternoon on KOAA 5, KOAA, 15 stycznia 2019 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 41. Letters from Christopher, www.goodreads.com [dostęp 2020-09-16].
 42. My Daddy is a Hero, www.goodreads.com [dostęp 2020-09-16].
 43. Erik Pedersen, Erik Pedersen, More ‘Ripped From The Headlines’ Pics Set At Lifetime With Nia Vardalos, Lyndsy Fonseca, Kirstie Alley, Jamie-Lynn Sigler, Jenn Lyon, Deadline, 19 listopada 2019 [dostęp 2020-09-16] (ang.).
 44. The Chris Watts Story. Ashley Williams, Brooke Smith, April Telek, Sean Kleier Magic Rock Productions, Sony Pictures Television. 2020-01-25. [dostęp 2020-09-16].
 45. Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina / American Murder: The Family Next Door. [dostęp 2020-10-03].