Moreska (taniec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kaltenberger Moreska taniec grupa, 2005

Moreska (lub moryska) - stary taniec ludowy, popularny w zachodniej Europie, wywodzący się z tańców obrzędowych związanych z kultem urodzaju. Nazwa wywodzi się od słowa moro- ciemny, smagły, Murzyn, Maur.

Analizując genezę tego tańca początkowo uważano, że wywodzi się z okresu walk z Maurami na terenie średniowiecznej Hiszpanii. Między XVI i XVII wiekiem wzorowano na nim intermedia baletowe wykonywane przez tancerzy przebranych w dziwaczne kostiumy z dzwonkami, kijami i szablami. W rzeczywistości tradycja moresk jest dużo starsza, były elementami procesji rytualnych, później przerodziły się w zabawy ludowe i maskarady, znane pod nazwami: morisca, morisco i moresco.

W Anglii występowała pod nazwą morris dance. W tym wydaniu tancerze mieli także dzwonki przywiązane do nóg i zazwyczaj przebierali się za określone postacie takie jak: "Wariat", "Majowa królowa", "Maid Marian", często pojawiała się kukła konia. Jedna z postaci zazwyczaj miała twarz pomalowaną na czarno. Większość morris dance było w tempie 2/4, choć czasem pojawiały się i w 3/4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

moreska w sztukach plastycznych, taniec.