Morgensztern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „kropacz”. Zobacz też: Kropacz – herb szlachecki.
Gwiazda zaranna.
Czeskie morgenszterny.

Morgensztern, kropacz (pot. „gwiazda poranna”, „gwiazda zaranna”, z niem. Morgenstern) – typ broni obuchowej (dokładniej obuchowo-kłującej), rodzaj wekiery, okutej maczugi o głowicy nabitej żelaznymi kolcami w kształcie gwiazdy (stąd nazwa). Stylisko miało różną długość, różna też była jakość wykonania – od najprostszych drewnianych, z gwoździami nabitymi przez zwykłego kowala, po świetnie wykonane egzemplarze pochodzące z warsztatów zawodowych wytwórców broni.

W powszechnym użyciu od XIV do XVI wieku. Była używana głównie w oddziałach plebejskich i chłopskich (szczególnie u husytów) zarówno przez piechotę, jak i rycerstwo. Znajdowała się czasem na wyposażeniu arsenałów miejskich (Szwajcaria).

Nazwy morgensztern często niepoprawnie używa się na określenie kiścienia. Nazwa „gwiazda poranna” (jako typ broni) funkcjonuje w języku polskim stosunkowo od niedawna, pojawiła się głównie za sprawą obcojęzycznej literatury fantasy oraz gier fabularnych. Z tego powodu w polskich tekstach często można się spotkać z niemiecką lub angielską wersją tej nazwy, a także z różnymi, często błędnymi, jej definicjami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]