Morgi (Mysłowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Morgi – zachodnia dzielnica Mysłowic. Jedna z najnowszych dzielnic miasta sąsiadująca z dzielnicami takimi jak Brzezinka, Larysz, Wesoła i Ćmok, zamieszkuje ją około 4000 osób. Przez Morgowski las przebiega autostrada A-4. Najwyższym wzniesieniem Morgów – punktem widokowym jest wzgórze na ulicy Granicznej mające 334 m n.p.m. a także wzgórze zwane "Traugott" na ulicy Skałki mające 331 m n.p.m.

Dzielnicę charakteryzują duże obszary leśne i skomponowane z nimi, szczególnie nowe, budownictwo jednorodzinne lub wielorodzinne niskiej intensywności z przylegającymi do domów ogrodami i polami. Tania ziemia (dawniej uprawna) oraz dobra lokalizacja (blisko do centrum i Katowic) sprawiają że szybko powstają tu nowe mieszkania. W obrębie rejonu znajduje się szkoła podstawowa nr. 12 (z salą gimnastyczną, placem zabaw i boiskami) oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, jak również kościół katolicki, kilka sklepów i barów.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości Morgi istnieje około 150 lat. Nazwa szybko została przyjęta przez okoliczną ludność w okresie, gdy właścicielem ziemi „Wujostwa” Mysłowickiego został hrabia Guido Henkel von Donnersmarck. Hrabia masowo na wielką skalę wycinał lasy gdyż chętnie na tych terenach osiedlała się ludność polska z zaborów austriackiego i rosyjskiego z powodu łatwego znalezienia pracy w rozwijającym się w tej okolicy Śląska różnorodnym przemyśle. Dawniej, gdy kupowano ziemię, zakup ten mierzono w „morgach” stąd wzięła się nazwa dla ziemi obecnych Morgów.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Do dzielnicy dojechać można autobusem linii KZK GOP nr 76 z centrum Mysłowic oraz innych dzielnic miasta (przystanek docelowy Katowice ul.Korfantego) a także autobusem nr 160 (spod przystanku Sosnowiec Urząd Miasta)

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dzielnicy działa Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa wybudowana w 1900 roku.

  • Przedszkole nr 11 ul. J. Wybickiego 79
  • Szkoła Podstawowa nr 12 im Bronisława Pukowca ul. J. Wybickiego 79
  • Filia Biblioteczna nr 4 ul. Wybickiego 80

Kościół[edytuj | edytuj kod]