Moringen (KL)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konzentrationslager Moringen, Frauen-Konzentrationslager Moringen, Jugend-Konzentrationslager Moringen, Jugendschutzlager Moringen, SS-Sonderlager Moringen – nazwy kompleksu niemieckich obozów koncentracyjnych istniejących w latach 1933-1945, w miasteczku Moringen, w Dolnej Saksonii, w Niemczech.

Historia Obozu[edytuj | edytuj kod]

W Moringen, na terenie byłego szpitala psychiatrycznego, istniały trzy obozy koncentracyjne: dla mężczyzn (Konzentrazionslager Moringen), dla kobiet (Frauen-Konzentrazionslager Moringen) i dla dzieci i młodzieży (Jugendschutzlager Moringen).

Koncentrazionslager Moringen[edytuj | edytuj kod]

Obóz powstał w kwietniu 1933 roku, jako jeden z najwcześniejszych obozów III Rzeszy. Pierwszy transport więźniów dotarł 11 kwietnia. Obóz ten został zamknięty w listopadzie 1933, więźniów wywieziono do innych obozów, bądź zwolniono.

Frauen-Konzentrazionslager Moringen[edytuj | edytuj kod]

Obóz został założony jesienią 1933, jako pierwszy obóz niemiecki dla kobiet. Obóz istniał do 21 marca 1938 roku, kiedy to wywieziono więźniarki do KL Lichtenburg.

Jugendschutzlager Moringen[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1940 w tym samym miejscu założono obóz dla „młodzieży męskiej”. Poza niewolniczą pracą dzieci służyły od 1941 roku do eksperymentów pseudo-medycznych (m.in. sterylizacji, oraz prób udowodnienia, że kryminalność ma charakter dziedziczny). Więźniowie byli segregowani na poszczególnych blokach, wedle kategorii „przewinień” bądź przynależności etnicznej. Więźniowie pracowali niewolniczo dla niemieckich firm, głównie dla spółki Piller (Maschinenschlosserei), z Osterode am Harz. Obóz został wyzwolony 9 kwietnia 1945 roku, kilka dni wcześniej część więźniów ewakuowano.

Więźniowie i ofiary[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy obóz był przeznaczony przede wszystkim dla opozycji politycznej względem nazistów. Potocznie nazywany jako obóz dla mężczyzn, dla odróżnienia od dwóch pozostałych, tym niemniej więził również kobiety, głównie z ruchów robotniczych.
  • W obozie kobiecym umieszczono przede wszystkim Niemki należące do Świadków Jehowy (których liczba przekraczała ¾ więźniarek)[a], więźniarki polityczne oraz prostytutki. W sumie 1350 Kobiet z całego obszaru III Rzeszy.
  • Obóz dla młodzieży był przeznaczony dla chłopców od 12 do 22 lat, choć zdarzały się jednostki młodsze. Były to w szczególności dzieci, które odmawiały wstępowania do Hitlerjugend, młodociani kryminaliści, oddające się prostytucji, bądź zaangażowane w ruchy oporu w okupowanych krajach. W szczególności w tym obozie umieralność była wysoka, ze względu na niższą wytrzymałość młodych więźniów, na ciężką pracę, traktowanie przez SS, głód, choroby oraz doświadczenia pseudomedyczne. W obozie przebywać mogło ok. 1500 dzieci i młodzieży. Przynajmniej 10% z nich nie przeżyło warunków obozowych. Dokładna liczba ofiar nie jest do dziś ustalona.

Dzieje powojenne[edytuj | edytuj kod]

muzeum

W 1989 roku powstało w Moringen stowarzyszenie, która doprowadziło do ustanowienia w 1993 roku muzeum i miejsca pamięci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Pierwszym więźniem oznaczonym jako IBV (Internationale Bibelforscher-Vereinigung – oficjalna nazwa Świadków Jehowy w Niemczech w tamtym czasie) była Anna Seifert osadzona w właśnie w KL Moringen 9 stycznia 1935 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]