Moringen (KL)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moringen
Konzentrationslager Moringen
Jugendschutzlager Moringen
Typ obóz koncentracyjny
Odpowiedzialny  III Rzesza
Rozpoczęcie działalności 11 kwietnia 1933
Zakończenie działalności 9 kwietnia 1945
Terytorium  III Rzesza
Miejsce Moringen
Pierwotne przeznaczenie szpital psychiatryczny
Liczba więźniów ~ 4300
Narodowość więźniów Niemcy-antyfaszyści
Liczba ofiar ~ 430
Położenie na mapie Rzeszy Niemieckiej
Mapa lokalizacyjna Rzeszy Niemieckiej
Moringen
Moringen
51,7008°N 9,8717°E/51,700800 9,871670

Konzentrationslager Moringen, Frauen-Konzentrationslager Moringen, Jugend-Konzentrationslager Moringen, Jugendschutzlager Moringen, SS-Sonderlager Moringenniemieckie obozy koncentracyjne funkcjonujące w latach 1933-1945, w miasteczku Moringen, w Dolnej Saksonii, w Niemczech.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Moringen, na terenie byłego szpitala psychiatrycznego, funkcjonowały w latach 1933–1945 kolejno trzy obozy: dla mężczyzn (Konzentrazionslager Moringen), dla kobiet (Frauen-Konzentrazionslager Moringen) i dla dzieci i młodzieży (Jugendschutzlager Moringen).

Koncentrazionslager Moringen[edytuj | edytuj kod]

Obóz powstał w kwietniu 1933 roku, jako jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych w III Rzeszy. Pierwszy transport więźniów dotarł 11 kwietnia. Obóz ten został zamknięty w listopadzie 1933, więźniów wywieziono do innych obozów, bądź zwolniono.

Frauen-Konzentrazionslager Moringen[edytuj | edytuj kod]

Powstał jesienią 1933, jako pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Funkcjonował do 21 marca 1938 roku, kiedy to wywieziono więźniarki do KL Lichtenburg.

Jugendschutzlager Moringen[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1940 w tym samym miejscu założono obóz dla „młodzieży męskiej”. Poza niewolniczą pracą dzieci od 1941 roku były poddawane zbrodniczym eksperymentom pseudo-medycznym (m.in. sterylizacji oraz próbom udowodnienia, że kryminalność ma charakter dziedziczny). Więźniowie byli segregowani na poszczególnych blokach, wedle kategorii „przewinień” bądź przynależności etnicznej. Pracowali niewolniczo dla niemieckich firm, głównie dla spółki Piller (Maschinenschlosserei), z Osterode am Harz. Obóz został wyzwolony 9 kwietnia 1945 roku, kilka dni wcześniej część więźniów ewakuowano.

Więźniowie i ofiary[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy obóz był przeznaczony przede wszystkim dla opozycji politycznej względem nazistów. Pomimo tego, że głównie był przeznaczony dla mężczyzn więziono tu również kobiety, głównie z ruchów robotniczych.
  • W obozie kobiecym umieszczono przede wszystkim Niemki będące Świadkami Jehowy (ich udział przekraczał ¾ więźniarek)[a], więźniarki polityczne oraz prostytutki. W sumie przez obóz przeszło 1350 kobiet z obszaru III Rzeszy.
  • Obóz dla młodzieży był przeznaczony dla chłopców od 12 do 22 lat, choć zdarzały się przypadki młodszych więźniów. Były to w szczególności dzieci, które odmawiały wstępowania do Hitlerjugend, młodociani kryminaliści, oddające się prostytucji, bądź zaangażowane w ruchy oporu w okupowanych krajach. Umieralność w obozie była wysoka, ze względu na niższą wytrzymałość młodych więźniów, ciężką pracę, traktowanie przez załogę obozu, głód, choroby oraz doświadczenia pseudomedyczne. Przez obóz przeszło ok. 1500 dzieci i młodzieży. Przynajmniej 10% z nich nie przeżyło warunków obozowych.

Dzieje powojenne[edytuj | edytuj kod]

muzeum

W 1989 roku powstało w Moringen stowarzyszenie, które doprowadziło do powstania w tym miejscu w 1993 roku muzeum i miejsca pamięci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwszym więźniem oznaczonym jako IBV (Internationale Bibelforscher-Vereinigung – oficjalna nazwa Świadków Jehowy w Niemczech w tamtym czasie) była Anna Seifert osadzona w KL Moringen 9 stycznia 1935 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]