Moriyoshi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Książę Moriyoshi
Imię japońskie
Kanji

護良親王

Transkrypcja Hepburna

Moriyoshi shinnō

Szesnasty siogun
Pierwszy siogun restauracji Kenmu
Ilustracja
Wizerunek herbu
Kiku-no Gomon – cesarska chryzantema
podpis
Siogun
Okres

od 1333
do 1334

Poprzednik

Książę Morikuni (Morinaga)

Następca

Książę Narinaga

Dane biograficzne
Data urodzenia

1308

Data i miejsce śmierci

12 sierpnia 1335
Kamakura

Ojciec

Cesarz Go-Daigo

Matka

Chikako Minamoto

Książę Moriyoshi (jap. 護良親王 Moriyoshi shinnō, także książę Morinaga; ur. 1308, zm. 12 sierpnia 1335) – syn cesarza Go-Daigo, szesnasty siogun w historii oraz pierwszy z siogunów okresu restauracji Kenmu[a] Został zamordowany przez Tadayoshiego Ashikagę w 1335 roku.

Życie[edytuj | edytuj kod]

W wieku 18 lat Moriyoshi, na polecenie cesarza Go-Daigo, został opatem w świątyni Enryaku (Enryaku-ji) na górze Hiei.

Gdy w 1331 roku cesarz Go-Daigo próbował, bez skutku, odzyskać władzę (tzw. wojna Genkō), Moriyoshi uciekł z Enryaku-ji do prowincji Kii i spotkał tam Masashige Kusunokiego. Wytrwale bronili oni małej twierdzy Akasaka przed wojskami rodu Hōjō, ale ostatecznie musieli się wycofać.

Bohaterska obrona przez Masashige twierdzy Chihaya (obok Akasaki), razem z wysiłkami Moriyoshiego w poszukiwaniu ochotników do armii, pozwoliły stworzyć dużą armię wojowników wiernych cesarzowi. W 1333 roku do ich armii dołączyli: Takauji Ashikaga i Yoshisada Nitta. Wkrótce potem władza rodu Hōjō została zniszczona.

Restauracja Kenmu[edytuj | edytuj kod]

Wróciwszy na tron, cesarz Go-Daigo rozpoczął restaurację Kenmu. Najpierw odmówił utalentowanemu Takaujiemu Ashikadze tytułu sioguna (wojownikowi spokrewnionemu z siogunami z rodu Minamoto), a następnie popełnił podwójny błąd, nadając ten tytuł swoim dwóm synom, książętom: Moriyoshiemu i Narinadze, którzy byli cywilami. Zostało to źle odebrane przez klasę samurajów.

W 1334 roku Takauji spreparował dowody na to, że Moriyoshi planuje obalić swego ojca i zmusił cesarza, aby wydał go w jego ręce. Moriyoshi został wysłany do brata Takauji, Tadayoshiego w Kamakurze i został uwięziony w jaskini koło Kamakury na 8 miesięcy. Jaskinia jest teraz na terenie sanktuarium shintō w Kamakurze, nazywającego się Kamakura-gū. Bunt Tokiyukiego Hōjō zmusił Tadayoshiego do opuszczenia Kamakury. Nie mogąc zabrać księcia ze sobą, Tadayoshi rozkazał go ściąć 12 sierpnia 1335 roku. Wybudowana świątynia wokół jaskini, w której więziony był Moriyoshi, została mu poświęcona przez cesarza Meiji w 1869 roku.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa Kemmu odnosi się zarówno do trzyletniego okresu (1333–1336) w dziejach Japonii pomiędzy okresami Kamakura a Muromachi-Ashikaga, jak i politycznych wydarzeń spowodowanych nieudanymi usiłowaniami cesarza Go-Daigo do odzyskania rzeczywistej władzy dla domu cesarskiego po prawie 150 latach rządów wojskowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]