Morris JE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Morris JE
Producent

Morris Commercial

Zaprezentowany

listopad 2019

Okres produkcji

od 2024

Miejsce produkcji

Wielka Brytania Worcestershire

Dane techniczne
Segment

dostawcze segmentu D

Typy nadwozia

5-drzwiowy furgon
2-drzwiowy pickup

Napęd

przedni

Długość

4600 mm

Masa własna

2500 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Konkurencja

Citroën ë-Dispatch
Fiat e-Scudo
Peugeot e-Traveller
Toyota ProAce Electric
Vauxhall Vivaro-e
Volkswagen I.D. Buzz

Morris JEelektryczny samochód dostawczy klasy średniej, który będzie produkowany przez brytyjskie przedsiębiorstwo Morris Commercial od 2024 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Brytyjskie przedsiębiorstwo Morris Commercial powstałe w 2015 roku swój pierwszy pojazd w postaci średniej wielkości samochodu dostawczego przedstawiło w listopadzie 2019 roku. Samochód utrzymany został w estetyce retro jako bezpośrednia, nowożytna interpretacja klasycznego samochodu dostawczego Morris Commercial J-Type oferowanego m.in. w Wielkiej Brytanii w latach 50. XX wieku[1].

Samochód zyskał w ten sposób jednobryłową, pomalowaną na dwa dominujące kolory sylwetkę bogato zdobioną o chromowane elementy i zaokrąglenia. Gamę nadwoziową utworzyła zarówno 5-drzwiowa furgonetka, jak i pickup[2]. Pod kątem technicznym samochód oparto o modułową platformę, na której zbudowano szkielet wykonany z włókna węglowego[3].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Początek produkcji, a także sprzedaży elektrycznego Morrisa JE na rodzimym rynku brytyjskim wyznaczony został na 2024 rok[4]. Średniej wielkości samochód dostawczy pod postacią furgonetki lub pickupa oferowany ma być za cenę zaczynającą się od kwoty 60 tysięcy funtów[4].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Morris JE jest samochodem w pełni elektrycznym, który wyposażony został w pakiet akumulatorów o pojemności 60 kWh[4]. Na jednym ładowaniu samochód ma przejechać, według deklaracji producenta, ok. 320 kilometrów, a uzupełnienie do 80% stanu baterii z wykorzystaniem szybkiej ładowarki ma zajmować 30 minut[4]. Przy standardowym złączu o mocy 7 kW uzupełnienie akumulatorów do pełna ma zajmować ok. 9 godzin[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]