Mortal Kombat (film 2021)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mortal Kombat
Gatunek fantasy
akcja
sztuki walki
Data premiery 23 kwietnia 2021 (USA)
8 kwietnia 2021 (świat)
29 maja 2021 (Polska)
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
japoński[1]
mandaryński[1]
Czas trwania 100 min
Reżyseria Simon McQuoid
Scenariusz Greg Russo
Dave Callaham
Oren Uziel
Główne role Lewis Tan
Jessica McNamee
Josh Lawson
Joe Taslim
Tadanobu Asano
Mehcad Brooks
Hiroyuki Sanada
Ludi Lin
Max Huang
Chin Han
Muzyka Benjamin Wallfisch
Zdjęcia Germain McMicking
Montaż Dan Lebental
Scott Gray
Produkcja James Wan
Todd Garner
Simon McQuoid
E. Bennett Walsh
Wytwórnia New Line Cinema
Atomic Monster Productions
Dystrybucja Warner Bros. Pictures
Budżet 135 mln dolarów
Strona internetowa

Mortal Kombatfilm akcji z 2021 roku w reżyserii Simona McQuoida. Oparty jest na grze komputerowej o tym samym tytule.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Japonii 1617 roku chiński klan zabójców Lin Kuei morduje klan ninja Shirai Ryu, w tym żonę i syna jednego z nich, Hanzo Hasashiego. Niesiony zemstą Hanzo wybija zabójców i staje do pojedynku z ich przywódcą Bi-Hanem, gdzie zostaje śmiertelnie zraniony. Jego ciało zostaje zabrane przez ogniste siły, a jego niemowlęcą córkę zabiera bóg piorunów, lord Raiden.

W czasach współczesnych Cole Young próbuje swych sił jako zawodnik MMA. Przykuwa tym uwagę agenta sił specjalnych Jacksona „Jaxa” Briggsa, który dostrzega u Cole’a znak smok. Wkrótce Cole i jego żona i córka zostają zaatakowani przez tajemniczego wojownika o kriomantycznych mocach. Jest to Bi-Han znany jako Sub-Zero, służący czarownikowi Shang Tsungowi z innego wymiaru zwanym Pozaświatami. Jax zabiera Youngów w bezpieczne miejsce i pokazuje, że również ma znak smoka, jednak traci ramiona w walce z Sub-Zero. Shang Tsung zamierza wybić wszystkich ziemskich wybrańców przed rozpoczęciem turnieju, gdyż łatwiej będzie przejąć ziemski wymiar.

Po ukryciu rodziny Cole udaje się na poszukiwanie Sonyi Blade, poleconą mu przez Jaxa. Znajduje ją w jej kryjówce, gdzie ona przesłuchuje uwięzionego najemnika imieniem Kano. Ujawnia, że ona i Jax badali istnienie tajemnego turnieju Mortal Kombat i że znak smoka może zostać przeniesiony na każdego, kto zabije pierwotnego nosiciela. Kryjówka zostaje zaatakowana przez sługę Shang Tsunga, Reptile’a, ale Cole, Sonya i niechętny Kano pokonują go.

Kano zna lokalizację świątyni Raidena, gdzie wedle legend trenują ziemscy zawodnicy do Mortal Kombat. Cała trójka w drodze do świątyni napotyka na Liu Kanga, jednego z ziemskich wojowników wybranych przez Raidena. Zaprowadza ich do świątyni, gdzie prezentuje ich Raidenowi. Dołącza do nich Jax, którego Raiden uratował i wyposażył w zestaw mechanicznych ramion. Po chwili Shang Tsung atakuje świątynię wraz z Sub-Zero i Mileeną, ale Raiden tworzy tarczę, aby ich odeprzeć.

Podczas gdy Sonya nie mająca znaku smoka nie może uczestniczyć w turnieju, tak Cole i Kano trenują z Liu Kangiem i jego kuzynem Kung Lao, aby odblokować ich „arkana”, specjalną moc unikalną dla wszystkich posiadaczy smoczych znaków. Podczas wspólnego posiłku Kung Lao i Liu Kang sugerują, że Kano jest słabeuszem, co powoduje u niego gniew. Podczas kłótni Kano odkrywa możliwość strzelania laserem. Z kolei Cole nie jest w stanie obudzić swoich, pomimo jego wytrwałości. Rozczarowany brakiem postępów Raiden wyjawia Cole’owi, że zabrał on córkę Hanzo Hasashiego do świątyni, a ona jest przodkinią Cole’a. Zaś Hanzo znajduje się w piekle żądny swej zemsty. Cole wraca do swej rodziny.

W Pozaświatach Shang Tsung zbiera swych łowców, wśród których oprócz Mileeny i Sub-Zero jest wampirzyca Nitara, generał Reiko i Ziemianin Kabal, zmuszony nosić żelazna maskę tlenową po zdradzie Kano. Dowiedziawszy o obecności Kano wśród wybrańców Raidena, Kabal przybywa do niego i kusi go, by dołączył do drużyny Shang Tsunga. Za sprawą Kano tarcza ochronna Raidena zostaje zniszczona, dzięki czemu łowcy Shang Tsunga mogą atakować wojowników ziemskich. W tym samym czasie Cole toczy pojedynek z księciem Goro, czterorękim potworem z Pozaświatów. Widząc w niebezpieczeństwie swoją rodzinę Cole przebudza w sobie swoją arkanę ujawniając złotą zbroję i zabija Goro.

Jax widząc Sonyę przygniecioną kamienną rzeźbą przez Kano, wzbiera siły uaktywniając pełnią moc swych protez. Raiden wzywa Cole’a z powrotem do świątyni. Kung Lao zabija Nitarę, jednak Shang Tsung wysysa mu dusze. Raiden szybko interweniuje zabierając swych wojowników do międzywymiarowym pomoście, gdzie Shang Tsung nie może ich dopaść. Cole mówi, żeby rozdzielić się i osłabić siły Shang Tsunga oraz otrzymuje ostrze Hanzo od Raidena. Jax zabija Reiko, Sonya Kano, a Liu Kang Kabala. Sonya otrzymawszy znak smoka Kano, przybywa na pomoc Cole’owi w walce z Mileeną i zabija ją swą arkaną.

Gdy rodzina Cole’a chce znowu zmienić kryjówkę, dopada ich Sub-Zero. Dowiedziawszy o tym Cole dociera do swej zamrożonej siłowni, gdzie uwięzione są jego żona i córka. Toczy pojedynek z Sub-Zero i gdy ma przegrać pojawia się Hanzo Hasashi, mogący kontrolować piekielne ognie jako Scorpion. Scorpion i Cole wspólnie pokonują Sub-Zero. Scorpion pali żywcem osłabionego Sub-Zero i dziękuje Cole’owi za uwolnienie jego duszy.

Do siłowni przybywa Raiden i ziemscy wojownicy. Pojawia się również Shang Tsung informujący, że jego wojowników zastąpią nowi. Raiden wyjawia swym wojownikom, że nie mogą spocząć na laurach i na Ziemi są inni wojownicy wytypowani do Mortal Kombat. Cole udaje się do Hollywood, by zwerbować jednego z wybrańców, aktora Johnny’ego Cage’a.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia realizowane były na terenie Stanów Zjednoczonych (Kalifornia) i Australii[2]. Zdjęcia trwały od 16 września do 13 grudnia 2019 roku[3]. Film został nakręcony kamerami ARRI ALEXA LF i Mini LF z obiektywami Panavision Anamorphic[4].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

20 kwietnia 2021 roku HBO MAX wypuściło pierwsze siedem minut filmu na swym kanale YouTube[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c HBO Max: Mortal Kombat | Opening Seven Minutes | HBO Max (ang.). YouTube. [dostęp 2021-04-20].
  2. The New ‘Mortal Kombat’ Movie Has Begun Production (ang.). HN Entertainment, 2019-09-15. [dostęp 2021-04-13].
  3. Andrew Smith: Mortal Kombat Movie Wraps Filming: See the Cast's Reactions (ang.). IGN, 2019-12-13. [dostęp 2021-04-13].
  4. Yossy Mendelovich: Mortal Kombat BTS Released: Shot on ALEXA LF Paired With Panavision Anamorphic Lenses2021. (ang.). Y.M.Cinema, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]