Morze Sarmackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morze Sarmackie – nieistniejące morze epikontynentalne zlokalizowane w Europie środkowej i południowo-wschodniej, sięgające w głąb Azji Środkowej. Stanowiło część Paratetydy, północnej odnogi oceanu Tetydy powstałej w późnej jurze, sięgającej wzdłuż dzisiejszych Karpat po Europę Środkową. W środkowym miocenie morze zostało odcięte od systemu oceanicznego globu.

Zanik[edytuj | edytuj kod]

Morze Sarmackie było zbiornikiem rozległym, lecz płytkim i po odcięciu od oceanu zaczęło wysychać. Jego współczesnymi pozostałościami są dzisiejsze Morze Czarne i Morze Kaspijskie, a także zanikłe na przełomie XX i XXI wieku Jezioro Aralskie. Zanikające morze pozostawiło na swoim obszarze także osady: gliny, piaski, wapienie i zlepieńce, a także ewaporaty, co sugeruje, że klimat na jego obszarze był raczej pustynny[1].

Nazwa "Morze Sarmackie" (Sarmatian Sea) występuje częściej w opracowaniach badaczy europejskich; w literaturze naukowej anglosaskiej rzadziej spotykana. Zamiast niej używa się nazwy "Paratetyda" (Paratethys).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Siegmar-W. Breckle, Walter Wucherer, Liliya A. Dimeyeva, Nathalia P. Ogar: Aralkum - A Man-Made Desert: The Desiccated Floor of the Aral Sea (Central Asia). Springer-Verlag, 2012, s. 14, seria: Ecological Studies. ISBN 978-3-642-21116-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]