Morze potworów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Morze Potworów
The Sea of Monsters
Autor Rick Riordan
Typ utworu powieść fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 2006
Wydawca Hyperion Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2009
Wydawca Galeria Książki
Przekład Agnieszka Fulińska

Morze Potworów (ang. The Sea of Monsters) – druga książka z pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Przedstawiana ona ciąg dalszy historii Percy'ego - syna Posejdona.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się do Nowego Jorku, gdzie mieszkał. Ale kiedy w szkole niewinna gra w zbijanego z tyranami z klasy zamienia się w walkę na śmierć i życie z bandą olbrzymów-ludożerców, sprawa wygląda naprawdę nieciekawie. Na szczęście, zjawia się przyjaciółka chłopaka, Annabeth Chase i pomaga mu unicestwić olbrzymy, niestety, nie przynosi ona dobrych wieści.Zaczarowane drzewo Thalii(córki Zeusa)zostało celowo zatrute, a przez to magiczna granica schronienia dla półbogów-Obozu Herosów-słabnie z każdym dniem. Obozowicze mają całkowitą pewność, że to wróg zatruł "strażniczkę" Obozu. Jeśli lekarstwo-Złote Runo z legendy- nie odnajdzie się na czas, herosi nie będą mieli się gdzie schronić i trenować samoobronę. Jakby kłopotów było za mało, satyr Grover, przyjaciel Percy'ego, został porwany i uwięziony na Morzu Potworów przez olbrzyma Polifema, który uznaje kozła za olbrzymkę i pragnie się z nim ożenić. Co dziwniejsze, właśnie na tej wyspie znajduje się Złote Runo. Po jakimś czasie znajdują się na statku Clarisse, która także szukała Runa.Razem z nimi jest przyrodni brat Percy'ego- cyklop Tyson. Podczas walki z Charybdą i ze Skyllą ,statek tonie. Percy'emu i Annabeth udało się przeżyć, niestety, Tyson nie miał już tyle szczęścia. Szukają ratunku na wyspie, na której znajduje się SPA. Po krótkim czasie okazuje się, że właścicielką SPA jest Kirke, a samo centrum wypoczynkowe jej siedzibą. Zamienia ona Percy'ego w świnkę morską i próbuje nakłonić Annabeth, by ta została czarodziejką i uczyła się w SPA magii. Po uwolnieniu się z wyspy, do czego przyczynili się w dużym stopniu piraci, w tym Czanobrody, Annabeth i Percy(który nie jest już świnką morską) napotykają kolejne niebezpieczeństwo-Wyspę Syren-Sępów z ludzkimi twarzami, które wymarzonym widokiem i śpiewem wabią do siebie podróżnika. Annabeth bardzo chciała usłyszeć Syreny, poprosiła więc Percy'ego, aby ją przywiązał do słupa. Udaje jej się jednak wymknąć i Percy musiał ją uratować. Sam miał zatkane uszy, więc nie był podatny na ich śpiew. Przy okazji zobaczył, czego pragnie Annabeth. W końcu docierają do Wyspy Polifema, gdzie spotykają Clarisse-córkę Aresa. Uwalniają Grovera, pokonują olbrzyma i znajdują Tysona. Po przypłynięciu do Miami, polecają Clarisse wziąć Złote Runo i udać się do obozu. Walczą z Lukiem, omamionym przez Kronosa synem Hermesa.Potem wracają do obozu i wszystko w miarę dobrze się kończy.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszoplanowi:

 • Percy Jackson - główny bohater wszystkich książek z tej serii. Syn Posejdona (boga mórz i oceanów) i Sally Jackson.
 • Annabeth Chase - córka Ateny. Ma blond włosy.Przyjaciółka Percy'ego.Między nią a synem Posejdona występują mieszane uczucia,może miłość ale też czasem złość.
 • Grover Underwood - najlepszy przyjaciel Percy'ego.Jest satyrem czyli pół kozłem, pół człowiekiem.Jego zadaniem życiowym jest poszukiwanie Pana lecz w tej części zostaje porwany przez cyklopa.

Drugoplanowi:

 • Clarisse - córka Aresa. Nie lubi Percy'ego z wzajemnoscią. Została wyznaczona do misji przejęcia Złotego Runa ale Percy też poszedł wykonać to zadnie myśląc że ona sobie nie poradzi
 • Luke Castellan - zwolennik Kronosa. Próbuje znaleźć Złote Runo aby wskrzesić swego pana. Jest jednym z największych wrogów Percy'ego.
 • Tyson - Jest cyklopem i jednocześnie przyrodnim bratem Percy'ego(oczywiście od strony taty).Uwielbia wszelkiego rodzaju konie i kocha swojego brata.

Epizodyczni:

 • Polifem - cyklop, który "więził" Grovera myśląc, że satyr jest cyklopką.
 • załoga "CSS Birmingham" - załoga żywych trupów ze statku Clarisse.
 • załoga "Księżniczki Andromedy" - potwory i herosi również zwolennicy Kronosa. Kapitanem na statku jest Luke.
 • Czarnobrody - kapitan pirackiego statku więziony przez Kirke w postaci świnki morskiej
 • Thalia - córka Zeusa. Została na końcu książki uwolniona z sosny, w której przebywała wiele lat
 • Kirke (Madame Kika) - bogini, która nienawidzi mężczyzn, która więziła Pery'ego i wielu innych pod postacią świnki morskiej
 • Sally Jackson - mama Percy'ego.Ma obsesję na punkcie niebieskiego jedzenia i kocha swojego syna.
 • Chejron - główny koordynator zajęć w Obozie Herosów. Jest centaurem o białej sierści w dolnej części ciała.
 • Tantal - zastępował Chejrona jako koordynator zajęć w Obozie Herosów.
 • Pan D.(Dionizos) - grecki bóg wina.Jest złośliwy dla herosów,bo jego ojciec - Zeus skazał go na 100 lat prowadzenia Obozu Herosów a on nienawidzi tej pracy.
 • Lajstrygony - potwory
 • Matt Sloan - osiłek szkolny ze szkoły Percy'ego, który nie lubił głównego bohatera

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku wszedł do kin film Percy Jackson: Morze potworów, będący adaptacją powieści.

O autorze i dalsze losy Percy'ego[edytuj | edytuj kod]

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy nie jest jedyną serią, jaką autor stworzył. Rick Riordan wydał dodatkową książkę do powyżej wymienionej serii, a także serię kontynuującą losy Percy'ego napisaną trochę innym językiem, pojawiają się też nowi bohaterowie i lokacja dla herosów. Wszystko to jest dokładnie opisane w serii Olimpijscy Herosi. Riordan utworzył jeszcze jedną serię dla młodzieży, a mianowicie Kroniki Rodu Kane, tym razem o tematyce mitologii egipskiej. Pisarz tworzy także serie dla dorosłych. Jedną z popularniejszych jest seria Tres Navarre. Rick Riordan mieszka w San Antonio w Teksasie z żoną i dwoma synami.