Morze potworów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Morze Potworów
The Sea of Monsters
Autor Rick Riordan
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 2006
Wydawca Hyperion Books
Typ utworu powieść fantasy
Data I wyd. polskiego 2009
Pierwszy wydawca polski Galeria Książki
Przekład Agnieszka Fulińska
poprzednia
Złodziej pioruna
następna
Klątwa Tytana

Morze Potworów (ang. The Sea of Monsters) – druga książka z pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Przedstawiana ona ciąg dalszy historii Percy'ego - syna Posejdona.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się do Nowego Yorku, gdzie mieszkał. Ale kiedy w szkole niewinna gra w zbijanego z tyranami z klasy zamienia się w walkę na śmierć i życie z bandą olbrzymów-ludożerców, sprawa wygląda naprawdę nieciekawie. Na szczęście, zjawia się przyjaciółka chłopaka, Annabeth Chase i pomaga mu unicestwić olbrzymy, niestety, nie przynosi ona dobrych wieści.Zaczarowane drzewo Thalii(córki Zeusa)zostało celowo zatrute, a przez to magiczna granica schronienia dla półbogów-Obozu Herosów-słabnie z każdym dniem. Obozowicze mają całkowitą pewność, że to wróg zatruł "strażniczkę" Obozu. Jeśli lekarstwo-Złote Runo z legendy- nie odnajdzie się na czas, herosi nie będą mieli się gdzie schronić i trenować samoobronę. Jakby kłopotów było za mało, satyr Grover, przyjaciel Percy'ego, został porwany i uwięziony na Morzu Potworów przez olbrzyma Polifema, który uznaje kozła za olbrzymkę i pragnie się z nim ożenić. Co dziwniejsze, właśnie na tej wyspie znajduje się Złote Runo. Po jakimś czasie znajdują się na statku Clarisse, która także szukała Runa.Razem z nimi jest przyrodni brat Percy'ego- cyklop Tyson. Podczas walki z Charybdą i ze Skyllą ,statek tonie. Percy'emu i Annabeth udało się przeżyć, niestety, Tyson nie miał już tyle szczęścia. Szukają ratunku na wyspie, na której znajduje się SPA. Po krótkim czasie okazuje się, że właścicielką SPA jest Kirke, a samo centrum wypoczynkowe jej siedzibą. Zamienia ona Percy'ego w świnkę morską i próbuje nakłonić Annabeth, by ta została czarodziejką i uczyła się w SPA magii. Po uwolnieniu się z wyspy, do czego przyczynili się w dużym stopniu piraci, w tym Czanobrody, Annabeth i Percy(który nie jest już świnką morską) napotykają kolejne niebezpieczeństwo-Wyspę Syren-Sępów z ludzkimi twarzami, które wymarzonym widokiem i śpiewem wabią do siebie podróżnika. Annabeth bardzo chciała usłyszeć Syreny, poprosiła więc Percy'ego, aby ją przywiązał do słupa. Udaje jej się jednak wymknąć i Percy musiał ją uratować. Sam miał zatkane uszy, więc nie był podatny na ich śpiew. Przy okazji zobaczył, czego pragnie Annabeth. W końcu docierają do Wyspy Polifema, gdzie spotykają Clarisse-córkę Aresa. Uwalniają Grovera, pokonują olbrzyma i znajdują Tysona. Po przypłynięciu do Miami, polecają Clarisse wziąć Złote Runo i udać się do obozu. Walczą z Lukiem, omamionym przez Kronosa synem Hermesa.Potem wracają do obozu i wszystko w miarę dobrze się kończy.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszoplanowi:

 • Percy Jackson - główny bohater wszystkich książek z tej serii. Syn Posejdona (boga mórz i oceanów) i Sally Jackson.
 • Annabeth Chase - córka Ateny. Ma blond włosy.Przyjaciółka Percy'ego.Między nią a synem Posejdona występują mieszane uczucia,może miłość ale też czasem złość.
 • Grover Underwood - najlepszy przyjaciel Percy'ego.Jest satyrem czyli pół kozłem, pół człowiekiem.Jego zadaniem życiowym jest poszukiwanie Pana lecz w tej części zostaje porwany przez cyklopa.

Drugoplanowi:

 • Clarisse - córka Aresa. Nie lubi Percy'ego z wzajemnoscią. Została wyznaczona do misji przejęcia Złotego Runa ale Percy też poszedł wykonać to zadnie myśląc że ona sobie nie poradzi
 • Luke Castellan - zwolennik Kronosa. Próbuje znaleźć Złote Runo aby wskrzesić swego pana. Jest jednym z największych wrogów Percy'ego.
 • Tyson - Jest cyklopem i jednocześnie przyrodnim bratem Percy'ego(oczywiście od strony taty).Uwielbia wszelkiego rodzaju konie i kocha swojego brata.

Epizodyczni:

 • Polifem - cyklop, który "więził" Grovera myśląc, że satyr jest cyklopką.
 • załoga "CSS Birmingham" - załoga żywych trupów ze statku Clarisse.
 • załoga "Księżniczki Andromedy" - potwory i herosi również zwolennicy Kronosa. Kapitanem na statku jest Luke.
 • Czarnobrody - kapitan pirackiego statku więziony przez Kirke w postaci świnki morskiej
 • Thalia - córka Zeusa. Została na końcu książki uwolniona z sosny, w której przebywała wiele lat
 • Kirke (Madame Kika) - bogini, która nienawidzi mężczyzn, która więziła Pery'ego i wielu innych pod postacią świnki morskiej
 • Sally Jackson - mama Percy'ego.Ma obsesję na punkcie niebieskiego jedzenia i kocha swojego syna.
 • Chejron - główny koordynator zajęć w Obozie Herosów. Jest centaurem o białej sierści w dolnej części ciała.
 • Tantal - zastępował Chejrona jako koordynator zajęć w Obozie Herosów.
 • Pan D.(Dionizos) - grecki bóg wina.Jest złośliwy dla herosów,bo jego ojciec - Zeus skazał go na 100 lat prowadzenia Obozu Herosów a on nienawidzi tej pracy.
 • Lajstrygony - potwory
 • Matt Sloan - osiłek szkolny ze szkoły Percy'ego, który nie lubił głównego bohatera

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku wszedł do kin film Percy Jackson: Morze potworów, będący adaptacją powieści.

O autorze i dalsze losy Percy'ego[edytuj | edytuj kod]

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy nie jest jedyną serią, jaką autor stworzył. Rick Riordan wydał dodatkową książkę do powyżej wymienionej serii, a także serię kontynuującą losy Percy'ego napisaną trochę innym językiem, pojawiają się też nowi bohaterowie i lokacja dla herosów. Wszystko to jest dokładnie opisane w serii Olimpijscy Herosi. Riordan utworzył jeszcze jedną serię dla młodzieży, a mianowicie Kroniki Rodu Kane, tym razem o tematyce mitologii egipskiej. Pisarz tworzy także serie dla dorosłych. Jedną z popularniejszych jest seria Tres Navarre. Rick Riordan mieszka w San Antonio w Teksasie z żoną i dwoma synami.