Morzyca (powiat stargardzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. zachodniopomorskim, w pow. stargardzkim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Morzyca
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat stargardzki
Gmina Dolice
Liczba ludności (2008) 203
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZST
SIMC 0774575
Położenie na mapie gminy Dolice
Mapa lokalizacyjna gminy Dolice
Morzyca
Morzyca
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Morzyca
Morzyca
Ziemia 53°12′38″N 15°08′52″E/53,210556 15,147778

Morzyca (niem. Blumberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice, położona 4,5 km na północny zachód od Dolic (siedziby gminy) i 15 km na południowy wschód od Stargardu (siedziby powiatu). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. We wsi znajduje się przystanek kolejowy.

Historia[edytuj]

Od XIV w. Morzyca była posiadłością Wedlów krępcewskich. W XVII w. cała wieś przeszła na własność v. Papsteinów z Dankowa. W okresie przed II wojną światową majątek należał do Kurta Braune.

W 1850 roku Emil Kühn, wówczas tajny radca, zakupił dobra ziemskie ze starym, swą tradycją sięgającym średniowiecza, należącym przez kilka wieków do rodu Wedel, dworem. Dwór zbudowany w 1587r nie przetrwał do naszych czasów. Na jego terenie występuje cenny starodrzew, rzadko spotykane okazy dębu szypułkowego odmiany stożkowatej, platanu klonolistnego oraz pomnikowe egzemplarze dębu szypułkowego.

W czasie drugiej wojny zwiększono nośność mostu na Małej Inie, w celu umożliwienia przejazdu czołgom i ciężkim wozom pancernym. Czynność ta niezbędna była w celu przeprowadzenia operacji Sonnenwende.

Zabytki[edytuj]

  • Kościół filialny pw. św. Józefa Maria Escriva z XVI i XVII w., kamienno-ceglany, renesansowy, odbudowany z ruiny w latach 1997-1999. Obiekt zabytkowy - nr rej. 247 z 22.10.1957 r.
  • Baszta cylindryczna zwana „Stary Piotr” z XVI/XVII w. pozostałość fortyfikacji zamku rodziny Pedlów. Była to baszta obronna, która także służyła za magazyn do przechowywania prochu i broni.
Baszta Stary Piotr
  • Zachowany został fragment kamiennego muru ogrodzeniowego, furta z ceglanym, łukowym zwieńczeniem w murze - wejście do parku.

Kościół w Morzycy[edytuj]

W 1997 roku, w wyniku starań proboszcza z Kolina ks. Czesława Kółko, zostało wydane pozwolenie na odbudowę zniszczonego kościoła z 1606 roku. Autorem projektu odbudowy był architekt Maciej Płotkowiak.

Kościół św. Josemarii Escrivy

Odbudowę kościoła w Morzycy rozpoczęto w 1997 roku, a już 19 czerwca 1999 roku odbyło się poświęcenie pierwszego na świecie kościoła pod wezwaniem bł. Josemarii Escrivy, założyciela Opus Dei (dziś świętego). Konsekracji odbudowanego kościoła dokonał w obecności licznych wiernych z Polski i zagranicy Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński ks. Zygmunt Kamiński. Co roku 26 czerwca, w rocznicę śmierci Świętego, odbywa się w morzyckim kościele msza święta o św. Josemarii.

Linki zewnętrzne[edytuj]