Moskiewska Szkoła Malarstwa, Rzeźby i Architektury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budynek uczelni

Moskiewska Szkoła Malarstwa, Rzeźby i Architektury (ros. Моско́вское учи́лище жи́вописи, вая́ния и зо́дчества, МУЖВЗ) – rosyjska szkoła wyższa, jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Rosji przed rewolucją październikową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1832 malarz amator Jegor Makowski, bracia malarze Aleksiej i Wasilij Dobrowolscy oraz litograf Aleksandr Jastriebiłow zorganizowali w Moskwie „Naturnyj kłas”, umożliwiający artystom doskonalenie się w rysunku i malarstwie. Wkrótce przemianowano ją na „Chudożestwiennyj kłas”, z którego w roku 1843 powstała Szkoła Malarstwa i Rzeźby Moskiewskiego Towarzystwa Artystycznego.

Od roku 1834 uczelnia mieściła się przy ulicy Wielkiej Nikitskiej, po roku 1844 przeniesiono ją na ulicę Miasnicką. W roku 1865 przyłączono do niej Uczelnię Architektury, wcześniej działającą przy Moskiewskim Biurze Pałacowym (wcześniej Ekspedycja Budownictwa Kremlowskiego). Odtąd działała pod nazwą Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury.

Mimo że formalnie nie nosiła nazwy Akademii, jej absolwentom przysługiwał status równy absolwentom Akademii Sztuk Pięknych w Sankt-Petersburgu.

Dopiero w roku 1896 uczelni nadano formalny status szkoły wyższej z wydziałami: ogólnokształcącym, architektonicznym i artystycznym. Nauka trwała 8 lat dla malarzy i 10 lat dla architektów.

Od roku 1915 uczelnia podlegała Ministerstwu Handlu i Przemysłu Cesarstwa Rosyjskiego.

Po rewolucji październikowej uczelnię przekształcono w Drugie Wolne Warsztaty Artystyczne, a te z kolei przekształcono w Moskiewski Państwowy Akademicki Instytut Artystyczny im. Wasilija Surikowa oraz w Moskiewski Instytut Architektury.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Дмитриева Н. А. Московское училище живописи, ваяния и зодчества. (Moskiewska uczelnia malarstwa, rzeźby i architektury) — Moskwa 1951.