Moskiewski Prospekt (Petersburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład nowoczesnego budownictwa przy Moskiewskim prospekcie.
Fotografia pochodząca 1903 roku przedstawiająca Instytut Technologiczny, przy Moskiewskim prospekcie.

Moskiewski prospekt (ros. Моско́вский проспе́кт) – jest aleją w Petersburgu, w Rosji. Biegnie od Placu Siana i ul. Ogrodowej, do placu Zwycięstwa[1], gdzie rozdziela się na drogę magistralną M20 i M10. W całym swoim długim na około 10 kilometrów ciągu, aleja przecina rzekę Fontankę[1], Kanał Obwodowy, Ligowski prospekt, oraz Zagorodnyj prospekt. W 1956 roku aleja przybrała dzisiejszą nazwę Moskiewski prospekt[1], na cześć stolicy Rosji – Moskwy.

Aleja zaczęła rozwijać się w ramach trasy łączącej główne miasta ówczesnej Rosji z Moskwą i prowincji położonych na południe od niej. Pierwotna nazwa ulicy została ros. Carskosielskaja Doroga (Droga do Carskiego Sioła), ponieważ prowadził do pałacu w Carskim Siole[1]. Wśród zabytkowych budynków położonych wzdłuż alei w Sankt Petersburgu są budynki m.in: Petersburskiego Instytutu Technologicznego[1], oraz Nowego Monaseru Smolnego z sąsiednim cmentarzem Nowodziewiczym.

Obok skrzyżowania z Ligowskim prospektem znajduje się Moskiewski Łuk Triumfalny zaprojektowany przez Wasilija Stasowa[1], a wybudowany w latach 1834-1838 dla uczczenia zwycięstwa rosjan w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1828-1829. Po wojnie rosyjsko-tureckiej, w latach 1877-1878 aleja funkcjonowała pod nazwą Zabałkanskij prospiekt[1] (Transbałkański), dla upamiętnienia wojsk rosyjskich przechodzących przez Bałkany.

W południowych częściach alei znajdują się liczne zabytki zaliczane do stylu socrealizmu, jak np. Dom Sowietów w Petersburgu, który był twierdzą wojskową i stanowiskiem dowodzenia podczas oblężenia miasta w czasie II wojny światowej. Cześć alei biegnie także wzdłuż tzw. Moskiewskiego Parku Zwycięstwa, założonego na pamiątkę zwycięstwa Rosji w II wojny światowej. Jednym z nowszych budynków wybudowanych przy Moskiewskim prospekcie jest nowy gmach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g opeterburge.ru: Московский проспект (ros.). [dostęp 2011-02-21].