Most Arkadiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Arkadiko
Γέφυρα του Αρκαδικού
{{{alt zdjęcia}}}
Most w Arkadiko
Długość całkowita

22 m

Państwo

 Grecja

Miejscowość

Arkadiko

Podstawowe dane
Szerokość:
• całkowita


2,50 m

Wysokość

4 m

Data budowy

1300–1190 p.n.e

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most Arkadiko”
Ziemia37°35′37″N 22°56′15″E/37,593611 22,937500

Most Arkadiko (most w Kazarma) – mykeński most znajdujący się w pobliżu autostrady (połączenie NauplionEpidauros) na greckim Peloponezie.

Przypuszcza się, że okres jego budowy przypada na epokę brązu i tym samym uznaje się go za najstarszy nadal używany most łukowy oraz w ogóle za najstarszy zachowany w Europie[1][2].

Hipotetyczne etapy budowy mostu o prymitywnej konstrukcji łękowej

Most został wybudowany w technice muru cyklopowego z dopasowanych głazów wapiennych i mniejszych kamieni, bez użycia jakiegokolwiek spoiwa[2], a jego konstrukcję oparto na zastosowaniu łęku pozornego.

Jest jednym z 4 znanych mostów mykeńskich o podobnej konstrukcji, znajdujących się w rejonie Arkadiko (Argolida). Wzniesiono je wzdłuż bitego szlaku drogowego łączącego w starożytności Tyryns, Mykeny i Epidauros. Datowane są na okres późnohelladzki III[3].

Most pozostaje czynny i dopuszczony jest do użytku dla pieszych. Zdaniem archeologów, jego konstrukcja jednoznacznie wskazuje, że wzniesiono go dla umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdów zaprzęgowych, na co wskazują widoczne wyżłobienia dla kół wozów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hellenic Ministry of Culture: Mycenaean bridge at Kazarma [online].
  2. a b c The Arkadiko Bridge, 3.300 Year Old Chariot Bridge [online].
  3. Richard Hope Simpson: The Mycenaean Highways. "Classical Views/Echos du monde classique" XLII, n.s. 17, 1998, nr 2, s. 239-260.