Most Biskajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Biskajski
Zubia jun.jpg
Państwo  Hiszpania
łączy miasto Portugalete z dzielnicą miasta Getxo - Las Arenas
Podstawowe dane
Przeszkoda ujście rzeki Nervión
Długość ok. 160 m
Zbudowano 1893
Zburzono 1937
Odbudowano 1941
Projektant Alberto Palacio
Położenie na mapie Kraju Basków
Mapa lokalizacyjna Kraju Basków
Most Biskajski
Most Biskajski
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Most Biskajski
Most Biskajski
Ziemia43°19′24″N 3°01′01″W/43,323333 -3,016944
Most Biskajskia
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Państwo  Hiszpania
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, II
Numer ref. 1217
Regionb Europa
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2006
na 30. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Most Biskajski (bask. Bizkaiko Zubia, hiszp. Puente de Vizcaya) – most gondolowy ponad ujściem rzeki Nervión (Ibaizabal), w hiszpańskim Kraju Basków w prowincji Bizkaia.

Nazwy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalną nazwą mostu jest Most Biskajski. Oprócz niej funkcjonują także inne: Most Wiszący (hiszp. Puente Colgante), Most Portugalete, Most Getxo, Most Bilbao, a także Most Palacio (od nazwiska głównego inżyniera tego mostu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most promowy został zaprojektowany przez znanego architekta Alberto Palacio (jednego z uczniów Gustawa Eiffla) i zbudowany w 1893 r. Połączył on miasto Portugalete oraz dzielnicę miasta Getxo - Las Arenas (bask. Areeta). Przy budowie zastosowano nowoczesne jak na koniec XIX wieku rozwiązania. Oprócz ciężkiej żelaznej konstrukcji wykorzystano lżejsze stalowe liny. Był to pierwszy i zarazem najstarszy na świecie most - gondola, który był zdolny przewozić na dużej wysokości ludzi i pojazdy. Stanowił wzorzec dla innych mostów w Europie, Afryce czy Amerykach, z których przetrwało tylko kilka. Przy jego tworzeniu zastosowano nowoczesne technologie, aby umożliwić dalsze działanie portu w Bilbao. W 1937 r., podczas hiszpańskiej wojny domowej most został częściowo zbombardowany, czego świadkiem był sam Albert Palacio. Jego gruntowna odbudowa i restauracja nastąpiła w 1941 r. Most Biskajski został zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 13 lipca 2006 r.

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Most jest ciągle w użyciu. Ma około 160 m długości i 50 m wysokości. Do przęsła znajdującego się 45 metrów nad wodą podwieszona jest na długich linach gondola, która może przewieźć co 8 minut jednorazowo 8 pojazdów i kilkudziesięciu pasażerów w ciągu 1,5 minuty. Na przejazd mostem obowiązuje zbiorczy bilet komunikacji miejskiej Bilbao. Atrakcją turystyczną jest wyjazd na szczyt filaru, z którego można podziwiać panoramę okolicy.