Most Brookliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy budowli w Nowym Jorku. Zobacz też: inne znaczenia.
Most Brookliński
Brooklyn Bridge
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Podstawowe dane
Przeszkoda East River
Długość 1834 m
Szerokość:
• całkowita

26 m
Data budowy od 3 stycznia 1870
do 24 maja 1883
Projektant John Augustus Roebling
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Most Brookliński
Most Brookliński
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Most Brookliński
Most Brookliński
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Most Brookliński
Most Brookliński
Ziemia40°42′21″N 73°59′48″W/40,705833 -73,996667

Most Brookliński[1] (ang. Brooklyn Bridge) – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma długość 486 m) szerokości: 26 m i wysokości: 84 m. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Budowę mostu ukończono w 1883. Był wtedy jednym z największych stalowych mostów wiszących na świecie.

Most Brookliński jest zaliczany do najsłynniejszych obiektów Nowego Jorku; jest znany m.in. z wielu filmów Hollywood.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most zaczęto wznosić 3 stycznia 1870 roku, a ukończono i otwarto dla ruchu 13 lat później 24 maja 1883 roku. Budowa kosztowała około 15 milionów dolarów. Przy jego wznoszeniu zginęło 27 osób. Został wybudowany w stylu neogotyckim z charakterystycznymi wysokimi łukami. Most został zaprojektowany przez firmę inżyniera budownictwa Johna Augustusa Roeblinga z Trenton, który miał na swym koncie kilka podobnych konstrukcji jednak na dużo mniejszą skalę. Zmarł on jednak wkrótce po rozpoczęciu budowy w wyniku infekcji stopy, a prace musiał kontynuować jego syn – Washington. On z kolei przypłacił zdrowiem budowę mostu, bo zapadł na chorobę kesonową (w wyniku pracy w sprężonym powietrzu).

Budowla nie została przetestowana w tunelu aerodynamicznym (pod względem odporności na wiatr), ale dzięki mocnej konstrukcji udało się jej przetrwać, podczas gdy wiele podobnych mostów padło ofiarą sił natury.

Wraz z oddaniem do użytku mostu zamontowany został system tramwaju linowego „bez końca”, czyli z liną poruszającą się ruchem okrężnym[2]. Maszynownia liny była na wschodnim brzegu East River. Możliwy był jednoczesny transport dwóch dwuczłonowych wagonów na moście[2]. Wagony dojeżdżały do przyczółków mostu podczepione do lokomotywy, tam odczepiane i zaczepiane do liny. Po przejechaniu przez most odczepiany od liny i ponownie przyczepiany do lokomotywy z drugiej strony[2]. W 1908 roku pod zbudowaniu tunelu pod East River zrezygnowano z tego systemu[2]. Na początku obsługiwał jedynie ruch konny i tramwajowy, obecnie ma sześć pasów ruchu (po trzy w każdym kierunku) dla samochodów i pośrodku (powyżej pasów ruchu dla samochodów) chodnik dla pieszych (zabroniony jest ruch ciężarówek i autobusów, powyżej 2,7 t). W 1977 r. most został umieszczony w rejestrze zabytków architektonicznych.

1 marca 1994 roku na moście doszło do tragicznego wydarzenia. Libańczyk Rashid Baz ostrzelał furgonetkę przewożącą członków ortodoksyjnej grupy żydowskiej Chabad-Lubawicz, w której znajdował się 16-letni Ari Halberstam i kilku innych. Halberstam zmarł 5 dni później w wyniku odniesionych ran. Baz prawdopodobnie działał w akcie zemsty za masakrę 29 muzułmanów dokonaną przez Barucha Goldsteina.

Most Brookliński w kulturze, sztuce i poezji[edytuj | edytuj kod]

José Martí w 1883 opublikował artykuł El Puente de Brooklyn[4].

  • Brookliński Most miał swój występ w wielu filmach, np. „Idealny facet”, „Jestem legendą”, w filmie „Godzilla” (1998) zniszczony most był ważnym elementem scenografii, most był także miejscem końcowej sceny w filmie „Seks w wielkim mieście”; miejscem spotkania Mirandy z jej mężem. Na moście Brooklińskim teledysk do piosenki „Bridge Over Troubled Water” (most przez wzburzoną wodę) nakręciła amerykańska wokalistka Linda Clifford. Zdjęcia mostu bardzo często pojawiają się także w serialu The CWPlotkara”. Most Brookliński jest też „wizytówką” Nowego Jorku, jak i całej Ameryki[potrzebny przypis]. Most Brookliński widziany z helikoptera jest czołówką serialu Dwie spłukane dziewczyny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • McCullough, David. (1972). The Great Bridge. New York, NY: Simon & Schuster. ​ISBN 0-671-21213-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]