Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej
สะพานมิตรภาพไทย-ลาว
ຂົວມິດຕະພາບ ລາວ-ໄທ ແຫ່ງທຳອິດ
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo

 Tajlandia

Miejscowość

Mi Chai, Nong Khai

Państwo

 Laos

Miejscowość

Wientian

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Mekong

Długość

1170 m

Szerokość:
• jezdni
• chodników


2 × 3,5 m
1,5 m

Data budowy

8 kwietnia 1994

Położenie na mapie Tajlandii
Mapa konturowa Tajlandii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej”
Położenie na mapie Laosu
Mapa konturowa Laosu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej”
Ziemia17°52′50,95″N 102°42′54,25″E/17,880820 102,715070
Znak informujący o zmianie ruchu (Tajlandia używa ruchu lewostronnego, Laos prawostronnego)

Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej[1] (taj. สะพานมิตรภาพไทย-ลาว, laot. ຂົວມິດຕະພາບ ລາວ-ໄທ ແຫ່ງທຳອິດ) – most nad rzeką Mekong na granicy tajsko-laotańskiej, łączący prowincję Nong Khai w Tajlandii z Wientianem, stolicą Laosu. Most otwarty 8 kwietnia 1994 jest pierwszą stałą przeprawą mostową w dolnym biegu Mekongu, a drugą – na całej długości tej rzeki.

Most ma 1170 m długości. Całkowity koszt jego budowy wyniósł około 30 mln dolarów. Pieniądze na jego budowę przekazał w całości rząd australijski jako część programu pomocowego dla Laosu. Most został zbudowany przez australijskie przedsiębiorstwa, co miało być demonstracją możliwości prowadzenia przez Australię dużych projektów infrastrukturalnych w tej części Azji. Wiele organizacji pozarządowych uznało takie połączenie pomocy międzynarodowej z interesami handlowymi za niewłaściwe.

Most posiada dwie szerokie na 3,5 m jezdnie przeznaczone dla ruchu samochodowego oraz 1,5 m ścieżkę dla pieszych. Ponadto pośrodku pozostawiono miejsce na tor kolejowy. W 1994 strona tajska położyła tory z przygranicznej stacji Nong Khai aż do mostu. Dopiero 20 marca 2004 podpisano porozumienie między rządami obu krajów o przedłużeniu linii kolejowej na stronę laotańską do miejscowości Tha Nalaeng, około 3,5 km od mostu. Pierwsze pociągi zaczęły jeździć w lipcu 2007 roku, natomiast regularna komunikacja działa od marca 2009 r. Jest to jedyna działająca na terenie Laosu linia kolejowa. Istnieją plany jej rozbudowy i przedłużenia do Wientianu i dalej do Chin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 102. posiedzeniu KSNG.