Most Rialto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Rialto
Venezia - Ponte di Rialto.jpg
Wenecja - Most Rialto
Państwo  Włochy
Miejscowość Wenecja
Podstawowe dane
Przeszkoda Canal Grande
Długość 28,80 m
Szerokość:
• całkowita

22,90 m
Zbudowano 1588 - 1591
Projektant Antonio da Ponte
Położenie na mapie Wenecji
Mapa lokalizacyjna Wenecji
Most Rialto
Most Rialto
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa lokalizacyjna Wenecji Euganejskiej
Most Rialto
Most Rialto
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Most Rialto
Most Rialto
Ziemia45°26′16,93″N 12°20′09,22″E/45,438036 12,335894
Most Rialto nad Kanałem Grande

Most Rialto (wł. Ponte di Rialto) – najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell'Accademia w 1854 roku most wenecki nad Canal Grande we Włoszech.

Pierwsze plany zbudowania mostu w tym miejscu miał doża Sebastiano Ziani. Jednak dopiero w 1181 roku zbudowano most pontonowy Ponte della Moneta (Most Monety) nazwany tak prawdopodobnie od mennicy znajdującej się w pobliżu. Zaprojektował go Nicolò Barattieri.

Ok. 1250 roku pontonowy most zastąpiono zwodzoną konstrukcją drewnianą. Podczas rebelii przeciwko Bajamonte Tiepolo, w 1310 roku została ona zburzona. Na odbudowanym drewnianym moście umieszczono kramy kupieckie, a opłaty czynszowe przeznaczone zostały na jego utrzymanie. Most zawalił się w 1444 roku pod ciężarem tłumu obserwującego paradę łodzi i ponownie w roku 1524.

W latach 1588–1591 zrealizowano projekt Antonio da Ponte zastępując drewnianą budowlę konstrukcją kamienną. Na jednoprzęsłowej budowli umieszczone są liczne kramy kupieckie rozdzielone widocznymi z daleka łukami arkad. W środku rozpiętości mostu Antonio da Ponte zaprojektował podwyższony łuk, do którego dochodzą dwa rzędy kramów usytuowanych wzdłuż całego przęsła, frontem do wnętrza mostu. Pomiędzy nimi, poprowadzona jest uliczka dla pieszych. Przejście jest możliwe także przy obu balustradach (od strony wody). Most ma rozpiętość 28,80 m i wysokość 7,32 m.

Na pierwszych projektach banknotów o nominale 50 Euro umieszczono grafikę przedstawiającą most Rialto (projekt nie został zaakceptowany).

Położony na wysokim brzegu obszar w pobliżu mostu, zwany Rialto, został zasiedlony już w pierwszych wiekach istnienia Wenecji. Na ziemiach wokół bazyliki i pałacu dożów znajdował się ośrodek władzy politycznej a w tej części miasta powstało centrum finansowo-handlowe republiki. Już w XII wieku otwarto tu pierwszy państwowy bank w Europie. Tu powstawały również urzędy kierujące sprawami morskimi i skarbem państwa. W Rialto mieścił się bazar, na którym handlowano towarami przywożonymi drogą morską ze Wschodu. W 1514 roku pożar zniszczył prawie całą dzielnicę (ocalał tylko kościół San Giacomo di Rialto). Centrum handlowe odbudowano. Budynek Fabbriche Vecchie powstał w 1519 roku a 30 lat później, zaprojektowany przez Jacopa Sansovino Fabbriche Nuove.

Ciekawostki[edytuj]

Do roku 1854 Ponte di Rialto był jedynym mostem na Canale Grande w całej Wenecji. Jest najstarszy, jego zaczątki sięgają 1181 roku, kiedy to zbudowano w tym miejscu most pontonowy.