Most Syreny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Syreny
Ilustracja
Ostatnie dwa filary mostu Syreny po stronie praskiej
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Podstawowe dane
Przeszkoda Wisła
Data budowy 1985
Data zburzenia 2000

Most Syreny – zastępczy most saperski na Wiśle w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany w 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) w 1985 roku przez wojsko (jednostki kolejowa i drogowa) jako przeprawa zastępcza na czas remontu mostu Poniatowskiego. Uroczystość otwarcia odbyła się 17 lipca 1985 roku. Po zakończeniu remontu mostu Poniatowskiego postanowiono go pozostawić na czas remontu mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W międzyczasie ruch samochodowy w Warszawie wzrósł na tyle, że postanowiono po zakończeniu tych remontów pozostawić most Syreny w eksploatacji do czasu budowy nowej przeprawy przez Wisłę.

Łączył Tamkę i Wybrzeże Szczecińskie. Były to właściwie dwa mosty o szerokości 6 metrów. Służył jako rozwiązanie prowizoryczne do 22 września 2000 roku, a 6 października tego samego roku został zastąpiony przez most Świętokrzyski.

Po rozebraniu mostu Syreny istniały projekty wykorzystania konstrukcji do wybudowania tymczasowego mostu na zaporze, ale nie doszły one do skutku. W późniejszych latach była ona jednak wykorzystywana: najpierw w trakcie remontu wiaduktu w miejscu połączenia al. Krakowskiej i ul. Grójeckiej, a później estakady Trasy Toruńskiej blisko mostu Grota-Roweckiego. Aktualnie elementy mostu tworzą most nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Most Syreny nad Bzurą. Nad Wisłę nie wróci. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 2013-02-16].