Most Syreny w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Syreny
Ilustracja
Ostatnie dwa filary mostu Syreny po stronie praskiej
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Podstawowe dane
Przeszkoda Wisła
Szerokość:
• całkowita

2×6 m
Data budowy 1985
Data zburzenia 2000

Most Syreny – zastępczy most saperski na Wiśle w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Został zbudowany w 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) w 1985 roku przez wojsko (jednostki kolejowa i drogowa) jako przeprawa zastępcza na czas remontu mostu Poniatowskiego. Uroczystość otwarcia odbyła się 17 lipca 1985 roku. Po zakończeniu remontu mostu Poniatowskiego postanowiono go pozostawić na czas remontu mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W międzyczasie ruch samochodowy w Warszawie wzrósł na tyle, że postanowiono po zakończeniu tych remontów pozostawić most Syreny w eksploatacji do czasu budowy nowej przeprawy przez Wisłę.

Łączył Tamkę i Wybrzeże Szczecińskie. Były to właściwie dwa mosty o szerokości 6 metrów. Służył jako rozwiązanie prowizoryczne do 22 września 2000 roku, a 6 października tego samego roku został zastąpiony przez most Świętokrzyski.

Z przeprawy nie mogli korzystać piesi oraz obowiązywało na niej ograniczenie prędkości do 40 km/h[1].

Po rozebraniu mostu Syreny istniały projekty wykorzystania konstrukcji do wybudowania tymczasowego mostu na zaporze, ale nie doszły one do skutku. W późniejszych latach była ona jednak wykorzystywana: najpierw w trakcie remontu wiaduktu w miejscu połączenia al. Krakowskiej i ul. Grójeckiej, a później estakady Trasy Toruńskiej blisko mostu Grota-Roweckiego. Aktualnie elementy mostu tworzą przeprawę nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. zygmunt_ra: Most Syreny, Warszawa (pol.). fotopolska.eu. [dostęp 2020-07-02].
  2. Most Syreny nad Bzurą. Nad Wisłę nie wróci. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 2013-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]