Przejdź do zawartości

Most Westchnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Westchnień
{{{alt zdjęcia}}}
Most Westchnień – widok z Ponte della Paglia
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Wenecja

Podstawowe dane
Przeszkoda

Rio di Palazzo

Data budowy

1614

Projektant

Antonio Contin

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Ziemia45°26′02,22″N 12°20′27,24″E/45,433950 12,340900

Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri) – most w Wenecji. Został on zaprojektowany przez Antonia Contina, zaś budowę ukończono w 1614 roku.

Jest widoczny z mostów Ponte della Paglia oraz Ponte della Canonica[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Most Westchnień łączy ścianę wschodnią Pałacu Dożów z budynkiem dawnego więzienia (Piombi). Został zbudowany w 1614 roku według projektu Antonia Contina z białego kamienia z Istrii, w stylu barokowym. Jest zamknięty i zadaszony. Składa się z dwóch korytarzy przedzielonych ścianą. Wspiera się na arkadowym łuku, zawieszonym nad Rio del Palazzo[2]. Na zewnątrz zdobi go płaskorzeźba z postacią Sprawiedliwości i herb doży Marina Grimaniego, a w części dolnej – dekoracja z masek. Nazwa mostu pochodzi od smutnych westchnień (sospiri) więźniów spoglądających po raz ostatni na Wenecję w drodze do sali sądowej[3]. Swoją popularność zawdzięcza przypuszczalnie brytyjskiemu libertynowi Lordowi Byronowi, który wspomniał o nim w jednym ze swoich poematów[4].

W latach 2007–2011 przeprowadzono restaurację mostu. Powód do niej dał fragment muru, który odpadł ze ściany raniąc pewnego niemieckiego turystę. Restauracja kosztowała 2,8 miliona euro i została częściowo sfinansowano dzięki wywieszeniu na fasadzie kontrowersyjnej, zewnętrznej reklamy wielkoformatowej, która zasłoniła cały most, uniemożliwiając jego oglądanie[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. ARTE.it: Ponte dei Sospiri. www.arte.it. [dostęp 2017-08-08]. (wł.).
  2. Venice the future (Associazione culturale Aliusmodi): Ponte dei Sospiri. www.venicethefuture.com. [dostęp 2017-08-08]. (wł.).
  3. Danuta Stefańska: Wenecja i okolice. Przewodnik turystyczny. Wyd. I. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 84.
  4. Lonely Planet: Ponte dei Sospiri. www.lonelyplanet.com. [dostęp 2017-08-08]. (ang.).
  5. Natalie Aldern w: ITALY Magazine: Venice's Bridge of Sighs Restored. www.italymagazine.com. [dostęp 2017-08-08]. (ang.).