Most Westchnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Westchnień
Ilustracja
Most Westchnień - widok z Ponte della Paglia
Państwo  Włochy
Miejscowość Wenecja
Podstawowe dane
Przeszkoda Rio di Palazzo
Data budowy 1614
Projektant Antonio Contin
Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Most Westchnień”
Ziemia45°26′02,22″N 12°20′27,24″E/45,433950 12,340900

Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri) – najbardziej znany most Wenecji, także jeden z najbardziej znanych na świecie. Został on zaprojektowany przez Antonia Contina, zaś budowę ukończono w 1614 roku.

Jest widoczny z mostów Ponte della Paglia oraz Ponte della Canonica[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most Westchnień łączy ścianę wschodnią Pałacu Dożów z budynkiem dawnego więzienia (Piombi). Został zbudowany w 1614 roku według projektu Antonia Contina z białego kamienia z Istrii, w stylu barokowym. Jest zamknięty i zadaszony. Składa się z dwóch korytarzy przedzielonych ścianą. Wspiera się na arkadowym łuku, zawieszonym nad Rio del Palazzo[2]. Na zewnątrz zdobi go płaskorzeźba z postacią Sprawiedliwości i herb doży Marina Grimaniego, a w części dolnej – dekoracja z masek. Nazwa mostu pochodzi od smutnych westchnień (sospiri) więźniów spoglądających po raz ostatni na Wenecję w drodze do sali sądowej[3]. Swoją popularność zawdzięcza przypuszczalnie brytyjskiemu libertynowi Lordowi Byronowi, który wspomniał o nim w jednym ze swoich poematów[4].

W latach 2007–2011 przeprowadzono restaurację mostu. Powód do niej dał fragment muru, który odpadł ze ściany raniąc pewnego niemieckiego turystę. Restauracja kosztowała 2,8 miliona euro i została częściowo sfinansowano dzięki wywieszeniu na fasadzie kontrowersyjnej, zewnętrznej reklamy wielkoformatowej, która zasłoniła cały most, uniemożliwiając jego oglądanie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ARTE.it: Ponte dei Sospiri (wł.). www.arte.it. [dostęp 2017-08-08].
  2. Venice the future (Associazione culturale Aliusmodi): Ponte dei Sospiri (wł.). www.venicethefuture.com. [dostęp 2017-08-08].
  3. Danuta Stefańska: Wenecja i okolice. Przewodnik turystyczny. Wyd. I. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 84.
  4. Lonely Planet: Ponte dei Sospiri (ang.). www.lonelyplanet.com. [dostęp 2017-08-08].
  5. Natalie Aldern w: ITALY Magazine: Venice's Bridge of Sighs Restored (ang.). www.italymagazine.com. [dostęp 2017-08-08].