Most Wymiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Wymiany w początkach XX wieku

Most Wymiany (fr. Pont au Change) – most na Sekwanie w Paryżu, łączący wyspę Cité z prawym brzegiem rzeki (Le Quartier Châtelet - Les Halles), rozciągający się między I a IV okręgiem (arrondissement) paryskim.

Pierwszy most o tej nazwie zbudowano w IX wieku za rządów Karola Łysego. Jego nazwa pochodzi stąd, że niemal od początku istnienia był miejscem wymiany handlowej – mieściły się tam rozmaite stragany, a od późnego średniowiecza był zabudowany domami ich właścicieli. W XV stuleciu było ich 140.

W XVI wieku pożar w jednym z domów stał się przyczyną zniszczenia całego mostu, który odbudowano pod nazwą Mostu Ptaków lub Mostu Kupców. Sytuacja powtórzyła się na początku wieku XIX i spowodowała wydanie zakazu budowy domów na moście, a następnie całkowitego zakazu handlu na jego terenie. Nowy obiekt został wzniesiony według projektu Romany'ego i Vaudreya, i uroczyście zainaugurowany w roku 1860 r. Podobnie jak wszystkie obiekty wzniesione w epoce Napoleona III, ozdobiono go płaskorzeźbami z literą „N”. W obecnym kształcie jest mostem łukowym, opartym na trzech filarach, o łącznej długości 30 metrów.

Most Wymiany niejednokrotnie bywał wspomniany w literaturze: