Most Wymiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Wymiany pod koniec XIX w.

Most Wymiany (fr. Pont au Change) – most na Sekwanie w Paryżu, łączący wyspę Cité z prawym brzegiem rzeki (Le Quartier Châtelet - Les Halles), rozciągający się między I a IV okręgiem paryskim.

Pierwszy most o tej nazwie został zbudowany w IX wieku za rządów Karola Łysego. Nazwa mostu pochodzi od tego, iż właściwie od początku istnienia był miejscem wymiany handlowej, mieściły się tam rozmaite stragany, a od późnego średniowiecza był zabudowany domami ich właścicieli. W XV wieku było ich 140.

W XVI w. pożar w jednym z domów stał się przyczyną zniszczenia całego mostu, który został odbudowany pod nazwą Mostu Ptaków lub Mostu Kupców. Sytuacja powtórzyła się na początku wieku XIX i stała się podstawą zakazu budowy domów na moście, a następnie całkowitym zakazem handlu na jego terenie. Nowy obiekt został wzniesiony według projektu Romany'ego i Vaudreya i uroczyście zainaugurowany w roku 1860 r. Podobnie jak wszystkie obiekty wzniesione w epoce Napoleona III, ozdobiony został płaskorzeźbami z literą N. Most Wymiany jest mostem łukowym, opartym na trzech filarach, o łącznej długości 30 metrów.

Most Wymiany kilkakrotnie był wzmiankowany w literaturze:

  • Na nim znajduje się tajne laboratorium w Królowej Margot, do którego przychodzi po przepowiednię Katarzyna Medycejska
  • Na Moście Wymiany mieści się perfumeria, w której pracował bohater Pachnidła Patricka Süskinda
  • W Nędznikach Wiktora Hugo inspektor policji Javert popełnia samobójstwo, rzucając się do Sekwany z Mostu Wymiany