Most autostradowy im. Armii Krajowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia
{{{alt zdjęcia}}}
Most widziany z toruńskich Czerniewic
Poprzednie nazwy

Most Autostradowy

Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Brzoza

Miejscowość

Grabowiec

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Wisła

Długość

1000,03 m

Data budowy

• 1992 – 1998 (jezdnia wsch.)
• 2008 – 2011 (jezdnia zach.)

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia”
Ziemia52°58′22″N 18°42′02″E/52,972778 18,700556

Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia – most drogowy na Wiśle, w ciągu autostrady A1 i drogi ekspresowej S10 w sąsiedztwie Torunia. Most łączy zlokalizowaną na lewobrzeżu gminę Wielka Nieszawka (Brzoza) z prawobrzeżną gminą Lubicz (Złotoria, Grabowiec).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę mostu rozpoczęto w 1992 i kontynuowano do 1998. Pierwszą, wschodnią nitkę (z wybudowanymi blisko niej podporami nitki zachodniej, lecz jeszcze bez przęseł) otwarto 1 lipca 1998[potrzebny przypis]. Przetarg na wykonanie mostu wygrały w 1992 dwie firmy, tworząc spółkę jawną. Były to Zakłady Budownictwa Mostowego Przedsiębiorstwo Państwowe z Warszawy (dawne PRK-15) i firma Inkom z Pszczyny. W 1995 firma Inkom została zastąpiona przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (ESPEBEPE), ze Szczecina. Technologię sprężania zakupiono w szwajcarskiej firmie VSL Ltd, która dostarczyła liny do sprężania i pracownika, pod którego nadzorem wykonywano roboty sprężające. Łożyska zakupiono w szwajcarskiej firmie Mageba. Pozostałe roboty wykonały polskie firmy. Most budowano nowoczesną metodą nasuwania podłużnego przęseł z dwu stron ku sobie nad terenami zalewowymi, a trzy przęsła główne nad korytem Wisły metodą wspornikową (nawisową) (przy rozpiętości przęseł głównych wynoszącej 130 metrów), stosując specjalny sprzęt budowlany sprowadzony ze Szwecji. Jest to pierwszy most w Polsce budowany tą metodą. W lipcu 2008 podpisano umowę (z Gdańsk Transport Company) na budowę odcinka autostrady A1 od Nowych Marz do Czerniewic. Budowa ta obejmowała także wykonanie drugiej nitki mostu w Czerniewicach i zakończyła się w październiku 2011.

Od września 1999 most nosi imię Armii Krajowej[potrzebny przypis].

Bieżące użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Most jest użytkowany w ruchu tranzytowym i lokalnym i stanowi część płatnej autostrady A1 z Gdańska przez Toruń[a], Łódź do Piotrkowa Trybunalskiego (budowa na trasie do Częstochowy, dalszy istniejący odcinek prowadzi przez Gliwice i Gorzyczki do granicy państwowej) oraz drogi ekspresowej S10.

Węzły drogowe[edytuj | edytuj kod]

Most posiada wjazdy na czynnych węzłach drogowych:

  • Węzeł Toruń Południe (bezkolizyjny) – A1, S10
  • Węzeł Toruń Złotoria (tylko techniczny – zlokalizowany przy obwodzie utrzymania autostrady Grabowiec) – A1, S10, DW654
  • Węzeł Lubicz (bezkolizyjny) – A1, S10, DK10, DK80

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. oddana do użytku w 2011

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]