Most do Terabithii (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most do Terabithii
Bridge to Terabithia
Autor Katherine Paterson
Tematyka fantasy
Typ utworu literatura młodzieżowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski

Most do Terabithiipowieść fantasy dla młodzieży-napisana w 1977 roku przez Katherine Paterson.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jedenastoletni Jesse Oliver Aarons mieszka w Lark Creek na peryferiach Stanów Zjednoczonych wraz z rodzicami. Ma cztery siostry. Matka zajmuje się najmłodszą córeczką i całym gospodarstwem. Ojciec nie ma czasu dla Jessa. Rozpieszcza dwie młodsze córki i nie potrafi okazać emocji synowi. Najważniejszym obowiązkiem Jessa jest dojenie krowy, Panny Bessie. Pasją Jessa jest rysowanie obrazków w zeszycie. Nikt nie popierał jego ambicji rysowniczych, poza małą Maybelle i panną Edmunds, nauczycielką muzyki.

Kontrowersje wokół książki[edytuj | edytuj kod]

Powieść „Most do Terabithi” zdobyła wielu czytelników, głównie dzięki filmowi nakręconemu przez twórców Opowieści z Narnii. Jednakże powieść wzbudziła również kilka kontrowersji wokół niektórych tematów poruszanych w niej. Oto one:

  • Rodzice Jessa chodzili do Kościoła tylko raz do roku - na Wielkanoc. Spowodowane to było tym, że pani Aarons pokłóciła się z pastorem. Pomimo to nie przeszkadza to im wychowywać dzieci w religijności, co objawia się m.in. tym, że Jesse i May Belle składają przysięgę na Biblię.
  • Leslie mówi do swoich rodziców po imieniu (Judy i Bill). Z książki wynika również, że Burke’owie to ateiści (autorka nie pisze tego wprost, ale można się tego domyślić, gdyż Leslie mówi, że nigdy nie była jeszcze w kościele).
  • Jesse pałał ogromną miłością do swojej nauczycielki, panny Edmunds. Marzył nawet, że jak dorośnie to będzie z nią żył jako mąż i żona.
  • Leslie i Jesse używają czasem w powieści prostackiego, a dwa razy nawet wulgarnego języka.
  • Główna bohaterka na końcu powieści umiera, łamiąc tym samym konwencje powieści przygodowej, że główny bohater nie może zginąć.
  • Kontrowersyjna niektórym czytelnikom wydaje się rozmowa o Bogu pomiędzy Jessem, Leslie i May Belle.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Powstały dwie ekranizacje powieści: Most do Terabithii. Pierwsza dziś już jest niemal całkowicie zapomniana. Druga natomiast zdobyła ogromną popularność i zachęciła wielu widzów do przeczytania książki. W filmie wprowadzono kilka zasadniczych zmian: Leslie jest postacią właściwie bez skazy (w książce taka nie jest), Joyce Ann to mały niemowlak (choć w książce ma już cztery latka), miłość Jess'a do panny Edmunds nie jest pokazana dokładnie, przez co można się jej jedynie domyślać. Poza tym w filmie dużą rolę odgrywa wyobraźnia głównych bohaterów: są wyraźnie pokazani ich wrogowie w Terabithii, którzy są uosobieniem ich szkolnych wrogów, a także są też ukazani dobrzy mieszkańcy Terabithii (w książce takich stworów jak w filmie nie ma, zaś Leslie i Jesse toczą raz walkę z niewidzialnymi wrogami, ale nie są ci wrogowie opisani). Pomimo tych zmian film jest niezwykle ciekawie ukazany. W rolach głównych wystąpili: Josh Hutcherson jako Jesse, AnnaSophia Robb jako Leslie, Bailee Madison jako Maybelle i Robert Patrick jako pan Aarons.