Most gen. Stefana Grota-Roweckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
POL Warsaw Most Grota.jpg
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
Długość całkowita 645 m
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Podstawowe dane
Przeszkoda Wisła
Szerokość:
• całkowita

40 m
Zbudowano 19771981
Remontowano 2013 - 2015
Projektant Witold Witkowski
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
Most gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie
Ziemia 52°17′14″N 20°59′43″E/52,287222 20,995278
Tablica pamiątkowa
Konstrukcja mostu przed przebudową

Most gen. Stefana Grota-Roweckiego (czasami też most Toruński, Grota-Roweckiego lub Grota) – most w Warszawie na Wiśle. Został zbudowany w latach 1977-1981 jako część Trasy Toruńskiej przez Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych nr 15 (przyczółki i podpory) i Mostostal (konstrukcja nośna i montaż). Aktualnie jest też częścią ekspresowej obwodnicy Warszawy.

Historia[edytuj]

Pierwsze projekty mostu powstały w latach 60. XX wieku. Według tych projektów miał być mostem podwieszonym na dwóch pylonach. Projekt został zmieniony ze względu na wysokie koszty budowy takiego mostu. Ostateczny projekt został wykonany przez zespół inżynierów biura projektowego „Stolica” pod kierunkiem Witolda Witkowskiego.

Poświęcenie i otwarcie mostu 28 listopada 1981 r. związało się z okresem aktywności „Solidarności”. W drodze ustępstw ze strony państwa, most otrzymał imię komendanta głównego Armii Krajowej gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota”, co było niezwykłym wydarzeniem w stolicy komunistycznego państwa. Uroczystości poświęcenia mostu stały się masową manifestacją środowisk kombatanckich AK i opozycji demokratycznej.

Opis[edytuj]

Most Stefana Grota-Roweckiego jest obok mostu Siekierkowskiego jednym z największych mostów Warszawy. Most ma 645 m długości. Składa się z dwóch niezależnych konstrukcyjnie części, z których każda ma po pięć pasów ruchu (przed przebudową cztery). Według pomiarów ruchu z 2015r. przez most przejeżdżało dziennie ok. 162 tys. samochodów, co jest wynikiem niezmiennie największym spośród wszystkich warszawskich mostów.

Przebudowa dla potrzeb S8[edytuj]

We wrześniu 2009 roku GDDKiA rozpoczęła przebudowę Trasy Toruńskiej[1], wraz z mostem, do parametrów drogi ekspresowej, przy jednoczesnym poszerzeniu mostu do dziesięciu pasów ruchu (po pięć w każdą stronę). Po zakończeniu przebudowy oraz wybudowaniu łącznika pomiędzy Konotopą a ulicą Powązkowską, całość trasy weszła w skład drogi S8.

Inwestycja planowana była na lata 2008-2010, jednak problemy miasta z wybudowaniem nowego mostu Północnego spowodowały opóźnienie tej inwestycji z powodu braku dróg alternatywnych w trakcie przebudowy mostu. Ostatecznie została ona wykonana w latach 2013-2015.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Most Grota dopiero po Północnym. TVN Warszawa. [dostęp 2009-09-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]