Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie
{{{alt zdjęcia}}}
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie
Poprzednie nazwy

Most Północny

Długość całkowita

482 m

Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Rzeszów

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Wisłok, zbiornik bezpieczeństwa PGE EC Rzeszów

Długość

480 m

Szerokość:
• całkowita


28.5 m

Liczba przęseł

5

Rozpiętość przęseł

30+30+30+150+240

Data budowy

październik 2015

Projektant

Mosty Gdańsk Sp. z o.o.[1]

Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa konturowa Rzeszowa, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie”
Ziemia50°03′38,2″N 22°00′53,8″E/50,060611 22,014944
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie - widok na pylon

Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (do 2014 Most Północny) − drogowy most wantowy (jednopylonowy, podwieszany na stalowych linach) przez rzekę Wisłok w Rzeszowie łączący ul. Rzecha z ul. Lubelską, otwarty 7 października 2015 roku, w ciągu planowanej Trasy Północnej. Most jest alternatywą dla północnej obwodnicy Rzeszowa.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa mostu rozpoczęta w lipcu 2014 roku trwała 14 miesięcy, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 184 mln zł[2]. Kamień węgielny wmurowano 13 lutego 2015[3]. Wybudowany przez firmę Bilfinger Infrastructure SA.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Most razem z wiaduktem ma długość 482 metrów (38 metrów nad korytem rzeki[4]), po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja wantowa wsparta jest na 107-metrowym pylonie w kształcie litery A, na którym zaczepiono 64 want czyli lin podtrzymujących jego płytę. Pylon stoi na prawym brzegu Wisłoka. Całkowita wysokość pylonu to 108,5 m, w związku z czym jest to drugi co do wysokości most w Polsce (po moście Rędzińskim).

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Most początkowo określany był roboczą, "planistyczną" nazwą Most Północny ze względu na jego położenie w północnej części miasta; nazwę tę stosowano w licznych dokumentach i opracowaniach planistycznych, i z czasem zaczęto powszechnie traktować ją jako nazwę docelową.

Jednak pojawiały się również opinie, że most powinien nosić nazwę upamiętniającą wybitną osobę. W 2014 Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaproponował, że most będzie nosił imię Tadeusza Mazowieckiego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]