Most kolejowy w Bytowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most kolejowy w Bytowie
Old bridge in Bytów.JPG
Most w Bytowie
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość Bytów
Podstawowe dane
Przeszkoda rzeka Boruja
Zbudowano koniec XIX wieku
Położenie na mapie Bytowa
Mapa lokalizacyjna Bytowa
Most kolejowy w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Położenie na mapie gminy Bytów
Mapa lokalizacyjna gminy Bytów
Most kolejowy w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bytowskiego
Most kolejowy w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Most kolejowy w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Most kolejowy w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Ziemia54°09′42,5″N 17°28′57,5″E/54,161806 17,482639

Most kolejowy w Bytowiemost nad rzeką Borują w Bytowie na Kaszubach z ok. 1884 roku. Był jednym z elementów linii kolejowej mającej biec od Bytowa do Miastka. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka wersji historii tego mostu. Jedna mówi o tym, że na moście nigdy nie położono torów i nie przejechał po nim żaden pociąg, prawdopodobnie wskutek błędnie poprowadzonej linii kolejowej, która "nie trafiła" na most.

Legenda natomiast głosi, że tory kolejowe zostały przeniesione kilkadziesiąt metrów dalej, gdyż podczas budowy mostu zginął jeden z robotników. Do budowy mostu niemieckie władze zatrudniły włoskich inżynierów. Budowa była niezwykle skomplikowana, gdyż filary kamienno-ceglanej budowli miały stanąć na bardzo grząskim terenie, wypełnionym grubą warstwą torfu. Dlatego specjaliści postanowili wydrążyć głębokie studnie sięgające piaszczystego podłoża. Następnie wypełniano je masą kamienno-cementową. W trakcie budowy jednej z nich zdarzył się tragiczny wypadek. Do studni niespodziewanie wdarła się woda z mułem, porywając pracującego w niej włoskiego robotnika. Koledzy nie zdążyli wyciągnąć jego ciała, nim studnię wypełniła cementowa masa. Wiadukt stał się dla nieszczęśnika miejscem wiecznego spoczynku ściągając, na most nieszczęście.

Najnowsza wersja historii mostu pojawiła się stosunkowo niedawno. Podczas prowadzenia procedury przejęcia przez Gminę Bytów zabytkowego mostu nad rzeką Borują urzędnicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej dotarli do dokumentów opracowanych przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, obalających wcześniejsze przekonanie, iż most nigdy nie spełniał funkcji mostu kolejowego[1]. W dokumentach źródłowych znajdujemy informację, iż most eksploatowany był zgodnie z przeznaczeniem przez okres około 30 lat (do dawnego dworca przy obecnej ul. Stary Dworzec). W końcu XIX i na początku XX wieku, kiedy Bytów zyskał rangę węzła kolejowego (połączenie z Kościerzyną i z Lęborkiem) i gdy budowano linię kolejową do Miastka w 1909 r. narodziła się potrzeba przebudowy infrastruktury kolejowej w Bytowie. Zbudowano nowy dworzec a tory poprowadzono sztucznym nasypem, około 150 m na południe od mostu.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja mostu wzorowana jest na rzymskich akweduktach. Składa się z sześciu ceglanych przęseł łukowych, które opierają się na murowanych granitowych podporach. U szczytu filarów budowli znajdują się płaskorzeźby wykonane z piaskowca przedstawiające charakterystyczne herby kolei pruskich, 2 x Bytowa, Pomorza, Rzeszy oraz Prus.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W latach 20. XX wieku most znalazł się na pieniądzach zastępczych Bytowa o nominale 2 marki, wydawanych w czasie wielkiego kryzysu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Literski: PKP już 3 lata oddaje most nad Borują. Dziennik Bałtycki, 2011-08-18. [dostęp 2012-01-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]