Most kolejowy w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most kolejowy w Grodnie
{{{alt zdjęcia}}}
Most kolejowy w Grodnie
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Miejscowość

Grodno

Podstawowe dane
Przeszkoda

Niemen

Położenie na mapie Grodna
Mapa konturowa Grodna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most kolejowy w Grodnie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Most kolejowy w Grodnie”
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Most kolejowy w Grodnie”
Ziemia53°40′11,4″N 23°50′04,9″E/53,669833 23,834694

Most kolejowy w Grodniemost kolejowy nad rzeką Niemen, położony w centrum Grodna na Białorusi, na linii kolejowej Grodno – Bruzgi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie most kolejowy w tym miejscu otwarty został w latach 60. XIX wieku (wówczas Grodno znajdowało się w granicach Cesarstwa Rosyjskiego), jako część nowo powstałej Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Jego budowa kosztowała 200 tys. rubli. Most, podobnie jak i dzisiaj, składał się z dwóch filarów na których osadzono kratownicową konstrukcję, po której przebiegała jednotorowa linia kolejowa. W 1915 roku, podczas I wojny światowej, został wysadzony przez wycofujących się rosyjskich żołnierzy. Niedługo później, tuż obok niemieccy saperzy wybudowali tymczasowy, drewniany most. Most ten spłonął w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym Grodno znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej. W połowie lat 20. XX wieku przeprawa została odbudowana[1]. W 1941 roku, w trakcie II wojny światowej, most wysadzili wycofujący się radzieccy żołnierze. Wkrótce został on ponownie odbudowany przez Niemców, którzy jednak wysadzili go podczas odwrotu w 1944 roku. Po II wojnie światowej Grodno zostało przyłączone do Związku Radzieckiego (od 1991 roku natomiast znajduje się w granicach Białorusi), a most po raz kolejny odbudowano[2]. Później obiekt był kilkukrotnie modernizowany, w czasach radzieckich wybudowano przy nim również stanowiska strzelnicze w razie konieczności jego obrony[3].

W latach 1963–1965 wybudowano w Grodnie (na wschodzie miasta) drugi most kolejowy. Po upadku Związku Radzieckiego był on jednak coraz rzadziej używany, aż w końcu ruch na nim całkowicie ustał. W 2019 roku rozpoczęła się jego przebudowa mająca na celu zamianę w most drogowy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]