Most na zaporze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most na zaporze
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Wisła

Liczba torów

0 lub 2

Data budowy

planowany

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Most na zaporze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Most na zaporze”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most na zaporze”
Ziemia52°11′05″N 21°06′39″E/52,184722 21,110833

Most na zaporze – planowany most na Wiśle w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „most na zaporze” wywodzi się z planowanego w latach 80. XX w. stopnia wodnego, jaki miał powstać na Wiśle. Planowano poprowadzenie na nim przeprawy drogowej. Trasa prowadząca do nowej przeprawy miała biec od ul. Augustówka w Wilanowie koło elektrociepłowni Siekierki, krzyżować się z Wałem Miedzeszyńskim w okolicach ul. Chodzieskiej i dalej koło cmentarza w Zerzniu prowadzić aż do centrum Międzylesia przez wiadukt nad torami linii otwockiej.

Koncepcja zapory na Wiśle nie została zrealizowana, jednak pomysł mostu na zaporze odświeżył w 1997 zarząd Wawra. W tamtym czasie powstanie mostu Siekierkowskiego było wątpliwe i jedynym sposobem na podniesienie atrakcyjności Wawra dla inwestorów był pomysł budowy mostu na zaporze. Jednak ani ówczesna gmina Wawer, ani miasto stołeczne Warszawy, nie posiadały środków finansowych na budowę mostu w tym miejscu.

Pomysł wracał jednak co jakiś czas, między innymi podczas budowy mostu Świętokrzyskiego. Padła wtedy propozycja wykorzystania, jako prowizorycznej przeprawy, zdemontowanej konstrukcji mostu Syreny. Gmina Wawer jednak ograniczyła swoje zaangażowanie w ten pomysł na rzecz uregulowania spraw związanych z Trasą Siekierkowską.

W 2007 powstało studium wykonalności, w którym zapisano most podwieszany ze 115-metrowym pylonem[1][2].

W 2016 rady dzielnic Wawer i Wilanów przyjęły wspólną uchwałę wzywającą władze miasta do budowy mostu do roku 2021[3]. Z kolei zdaniem władz miasta budowa przeprawy spowodowałaby utrudnienia komunikacyjne na lewym brzegu Wisły, gdyż według pierwotnych planów trasa mostowa musiałaby skręcać dwukrotnie pod kątem 90 stopni, a samochody docierałyby z ul. Augustówka do ul. Jana III Sobieskiego przez osiedlową ul. Nałęczowską[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Śmietana: Trzeci most w stolicy podwieszany na linach. gazeta.pl, 2008-01-29. [dostęp 2015-06-15].
  2. Studium wykonalności trasy i mostu Na Zaporze, na odcinku ul. Augustówka - ul. Mrówcza
  3. [http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,most-na-zaporze-nadzieja-wawra-obawa-wilanowa,213025.html Most Na Zaporze: nadzieja Wawra, obawa Wilanowa]. tvn24.pl, 2016-09-29. [dostęp 2016-10-12].
  4. Jarosław Osowski. Jeden most i kładka. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 11 października 2016. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]