Most obrotowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most obrotowy
Kolejowy most obrotowy
Pociąg ŻKD wjeżdża na most obrotowy koło Rybiny

Most obrotowy – rodzaj mostu ruchomego, w którym jedno z przęseł jest obracane w celu umożliwienia przepłynięcia statków i innych jednostek pływających.

W Polsce istnieje obecnie ponad dziesięć mostów obrotowych, w tym cztery czynne.

  • Pierwszy z nich most obrotowy w Giżycku, obracany jest ręcznie przez jednego operatora, a cała operacja otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi około 5 minut.
  • Dwa kolejne mosty obrotowe zlokalizowane są w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU) w okolicach miejscowości Kursko i Starego Dworku w pobliżu Międzyrzecza i Skwierzyny. Mosty te z zewnątrz bardzo przypominają giżycki i także otwiera się je na bok za pomocą napędu ręcznego lub grawitacyjnego. Obecnie most w Kursku jest nieczynny, a most w Starym Dworku po ponownym uruchomieniu okazjonalnie jest obracany.
  • Siódmy most (nieczynny i nieużywany przez pociągi) zlokalizowany jest w Elblągu, zaraz przy wejściu do basenu portowego dawnej Stoczni Elbląg, w pobliżu przechodzących przez rzekę Elbląg mostów kolejowego i Unii Europejskiej.
  • Ósmy most – drogowy – zlokalizowany jest na rzece Dzierzgoń (Dzierzgonce) w okolicy Elbląga i jest obecnie nieczynny.
  • Dziewiąty most – przy śluzie Gdańska Głowa w okolicy miejscowości Kiezmark, na rzece Szkarpawie jest czynny i służy do ruchu pieszego oraz lekkich pojazdów (np. motocykli).
  • Dziesiąty most – przy śluzie Biała Góra w miejscowości o tej samej nazwie, na rzece Nogat, jest obecnie nieczynny, ale ma być uruchomiony. Służy do ruchu pieszego oraz lekkich pojazdów (np. motocykli).

Linki zewnętrzne[edytuj]