Most obrotowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most obrotowy
Kolejowy most obrotowy
Pociąg ŻKD wjeżdża na most obrotowy koło Rybiny

Most obrotowy – rodzaj mostu ruchomego, w którym jedno z przęseł jest obracane w celu umożliwienia przepłynięcia statków i innych jednostek pływających.

W Polsce istnieje obecnie około dziesięciu mostów obrotowych, w tym cztery czynne.

  • Pierwszy z nich most obrotowy w Giżycku, obracany jest ręcznie przez jednego operatora, a cała operacja otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi około 5 minut.
  • Dwa kolejne mosty obrotowe zlokalizowane są w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU) w okolicach miejscowości Kursko i Starego Dworku w pobliżu Międzyrzecza i Skwierzyny. Mosty te z zewnątrz bardzo przypominają giżycki i także otwiera się je na bok za pomocą napędu ręcznego lub grawitacyjnego. Obecnie most w Kursku jest nieczynny, a most w Starym Dworku po ponownym uruchomieniu okazjonalnie jest obracany.
  • Szósty most zlokalizowany był w Gdańsku (→Obrotowy most kolejowy w Gdańsku), na Martwej Wiśle (w pobliżu drogowego mostu wantowego), wykorzystywany był do ruchu kolejowego. Został rozebrany na początku 2016, a kilkadziesiąt metrów dalej zbudowano nowy most stały o większym prześwicie dla żeglugi.
  • Siódmy most (nieczynny i nieużywany przez pociągi) zlokalizowany jest w Elblągu, zaraz przy wejściu do basenu portowego dawnej Stoczni Elbląg, w pobliżu przechodzących przez rzekę Elbląg mostów kolejowego i Unii Europejskiej.
  • Ósmy most – drogowy – zlokalizowany jest na rzece Dzierzgoń (Dzierzgonce) w okolicy Elbląga i jest obecnie nieczynny.
  • Dziewiąty most – przy śluzie Gdańska Głowa w okolicy miejscowości Kiezmark, na rzece Szkarpawie jest czynny i służy do ruchu pieszego oraz lekkich pojazdów (np. motocykli).
  • Dziesiąty most – przy śluzie Biała Góra w miejscowości o tej samej nazwie, na rzece Nogat, jest obecnie nieczynny, ale ma być uruchomiony. Służy do ruchu pieszego oraz lekkich pojazdów (np. motocykli) - most ten jest obecnie stały, być może kiedyś, w latach przedwojennych, był mostem obrotowym

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]