Most spawany w Maurzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kelvin (dyskusja | edycje) o 15:56, 3 gru 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Most spawany na Słudwi
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{alt zdjęcia}}}
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

Maurzyce (województwo łódzkie)

Podstawowe dane
Przeszkoda

Słudwia

Długość

27 m

Szerokość:
• całkowita


6.2 m

Wysokość

{{{wysokość}}}

Liczba przęseł

{{{liczba przęseł}}}

Data budowy

{{{data budowy}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data odbudowy

{{{data odbudowy}}}

Data remontu

{{{data remontu}}}

Projektant

prof. Stefan Bryła

Plan
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan okolic mostu|]]
{{{opis planu}}}
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Most spawany na Słudwi – zabytkowy most na rzecze Słudwi w miejscowości Maurzyce; pierwszy na świecie drogowy most spawany. Oddany do użytkowania w grudniu 1928 r., zrealizowany przez firmę K. Rudzki i S-ka w Mińsku Mazowieckim według projektu prof. Stefana Bryły (przy projekcie pracował także inny znany polski inżynier - Władysław Tryliński). Pierwotnie tylko podłużnice i poprzecznice zaprojektowano jako spawane, a cały most jako konstrukcję nitowaną. Następnie, pod kierunkiem prof. Bryły, inż. Wenczesław Poniż przeprojektował ją na spawaną[1]. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę z 70 ton w konstrukcji nitowanej do 56 ton spawanej. Most był także tańszy[1]

Projekt ten szybko przekonał inwestorów do szerokiego stosowania technik spawalniczych w budownictwie[2], choć w kraju długo pozostawał jedyną realizacją tej metody w dziedzinie mostów drogowych.

Most znajdował się w ciągu dawnej trasy europejskiej E8 (późn. E30; aktualnie drogi krajowej 92). Z czasem jego konstrukcja przestała spełniać potrzeby ruchu[3], przez co w 1977 r. został przesunięty o ok. 20 m na północ, a na jego dotychczasowym miejscu wybudowano nowy, większy most[4]. Most po generalnym remoncie w 2009 jest udostępniony do zwiedzania[5].

Obiekt ma dużą wartość historyczną i inżynieryjno-techniczną, w związku z czym uzyskał status zabytku (nr rej.: 1031 z 22.11.1968)[6].

Most ten znalazł się na jednym z czterech znaczków pocztowych wydanych w 2008 przez Pocztę Polską w emisji „Mosty w Polsce” (obok mostu Poniatowskiego w Warszawie, mostu im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu i mostu Siekierkowskiego w Warszawie)[7].

  1. a b Piotr Wojdyga. Mosty firmy „K. Rudzki i S-ka”. „Rocznik Mińsko-Mazowiecki”. 17 (2009), s. 70, 2009. ISSN 1232-633X. 
  2. Informacja na stronie wartozwiedzic.pl
  3. Informacja na stronie wiadomosci24.pl
  4. Pierwszy w Europie most spawany. Maurzyce k. Łowicza
  5. NZ: Iluminacja historycznego mostu w Maurzycach. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 12-09-2011].
  6. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 32 [dostęp 2013-04-04].
  7. Most w Maurzycach na znaczku pocztowym

Linki zewnętrzne