Mostek północny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat architektury komputera
Mostek północny Intel i815EP

Mostek północny (ang. northbridge) – element niektórych współczesnych oraz starszych chipsetów, realizujący połączenia pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną, magistralą AGP lub PCI Express i mostkiem południowym. W większości współczesnych chipsetów, zwłaszcza w architekturze x86, większość funkcji mostka północnego została zintegrowana w samym procesorze, w wybranych modelach procesorów także łącznie z układem graficznym, co nie wyklucza pracy równoległej lub zastąpienia wbudowanego układu graficznego przez zewnętrzną kartę graficzną.

W większości współczesnych płyt głównych mostek północny pełni rolę kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną. Komunikacja pomiędzy procesorem a resztą podzespołów płyty głównej odbywa się przy pomocy mostka południowego. W starszych modelach płyt głównych mostek północny i południowy były połączone szyną PCI, obecnie stosuje się do tego celu magistrale o dużej przepustowości. Niektórzy producenci płyt głównych integrują z mostkiem północnym układ graficzny lub kontroler Gigabit Ethernet. Intel swój zintegrowany mostek z układem graficznym oznacza skrótem GMCH – (ang. Graphics and Memory Controller Hub).

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa powstała gdy chipset komputerów typu PC rozdzielono na dwa układy scalone i pochodzi od typowego rysowania schematu (mapy) architektury komputera. CPU jako najważniejszy element rysuje się na górze schematu; miejsce to jest porównywane z północą na mapach geograficznych. Układ scalony, zwany mostkiem północnym, łączący procesor z pozostałymi elementami komputera rysuje się bezpośrednio pod procesorem. Poniżej drugi układ chipsetu, zwany mostkiem południowym, łączący się z procesorem poprzez mostek północny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]