Mostkowo (województwo warmińsko-mazurskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mostkowo
Mostkowo
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Łukta
Liczba ludności 570
Strefa numeracyjna 89
Tablice rejestracyjne NOS
SIMC 0480945
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Mostkowo
Mostkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mostkowo
Mostkowo
53°51′N 20°07′E/53,850000 20,116667

Mostkowo (niem. Brückendorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta[1] W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość leży w historycznym regionie Prus Górnych. Znajduje się tu przystanek autobusowy, wieś leży przy linii kolejowej Olsztyn-Elbląg-Gdańsk najbliższa stacja to Gamerki Wielkie 1 km. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 530 : Ostróda – Mostkowo – Dobre Miasto i droga powiatowa nr 1203N Wilnowo - Mostkowo - Jonkowo - Gutkowo .

W pobliżu wsi przepływa rzeka Pasłęka, która rozgranicza gminę Łukta i gminę Jonkowo, jest również granicą Mazur Zachodnich i Warmii. We wsi znajduje się: szkoła podstawowa z nowoczesną salą gimnastyczną, sklep spożywczy, zabytkowy młyn, młynarzówka, magazyn zbożowy oraz kuźnia. Do wsi należy kolonia Kolonia Mostkowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś wymieniana w dokumentach z 1384 roku, kiedy to dwóch braci, pochodzących z Łukty, otrzymało nadanie. Pierwotna nazwa wsi brzmiała: Bruckendorf. W 1402 powstał we wsi młyn. Z dokumentów wynika, że w 1540 r. w Mostkowie zobowiązani do płacenia czynszu byli: Casper Moller (młynarz), Brosien (karczmarz) oraz chłopi: Merten, Hans Valten, Ertmann, Stenzel, Andres, Kreusel, Jorge, Knoll. Łączny czynsz z Mostkowa wynosił wtedy 51,5 marki. Księgi podatkowe z lat późniejszych informują, że czynsz wynosił 4 marki od każdej włóki oraz dodatkowo dwie kury rocznie po jednym szeflu (szefl pruski to 44 kg) żyta, jęczmienia i owsa. W dokumentach z 1544 r. Mostkowo określono jako wieś pruska.

W 1974 r. do sołectwa Mostkowo (gmina Łukta) należały miejscowości: PGR Chudy Dwór, PGR Gucin, osada Henryka Góra, PGR Kozia Góra, osada Maronie i wieś Mostkowo [2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Wykaz nazw miejscowości powiatu. Podział administracyjny z 23 marca 1974 roku. W: Ostróda. Z dziejów miasta i okolic. Pojezierze, Olsztyn, 1976, 448 str.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]