Mostostal Zabrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zabrzańskiego przedsiębiorstwa budowlanego. Zobacz też: inne podmioty o podobnej nazwie.
Mostostal Zabrze S.A.
Ilustracja
Logo Grupy Mostostal Zabrze
Państwo  Polska
Siedziba Gliwice
Adres ul. S.Dubois 16, 44-100 Gliwice
Data założenia 1945/1992
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Dariusz Pietyszuk
Nr KRS 0000049844
Giełda GPW
ISIN PLMSTZB00018
Symbol akcji MSZ
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 149 130 538 zł
Położenie na mapie Gliwic
Mapa konturowa Gliwic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”
Ziemia50°17′59,960″N 18°40′27,044″E/50,299989 18,674179
Strona internetowa

Mostostal Zabrze S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, spółka dominująca Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze. Grupa zajmuje się realizacją obiektów budowlanych i instalacji przemysłowych, podwykonawstwem robót specjalistycznych, produkcją konstrukcji stalowych oraz maszynowych, dostawą i montażem orurowania, instalacji mechanicznych, a także montażem urządzeń technologicznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1945 powstało Przedsiębiorstwo Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych „Mostostal” w Krakowie, wkrótce przeniesione do Zabrza, a w 1951 przekształcone w Centralny Zarząd Konstrukcji Stalowych, z którego wydzielono samodzielne podmioty w kilku miastach, w tym Zjednoczenie Montażu Urządzeń Przemysłowych w Zabrzu. W następnych latach przeprowadzano kilkukrotne reorganizacje połączone ze zmianami nazwy przedsiębiorstwa, które od czerwca 1958 funkcjonowało jako Śląskie Przedsiębiorstwo Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal”.

W 1991 zabrzański „Mostostal” założył 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z dominującym udziałem kapitału prywatnego. W 1992 przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane, a 1 listopada zarejestrowane pod nazwą Mostostal Zabrze Holding S.A. 5 października 1994 miało miejsce pierwsze notowanie akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 1998 spółka nabyła większościowy pakiet akcji Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego SA. W 2001 spółka przejęła kolejny podmiot – Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA. W związku z reorganizacją Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze w 2013 roku nastąpiło skrócenie nazwy spółki matki i od dnia 31 grudnia 2013 jej nazwa brzmi Mostostal Zabrze S.A. Konsekwentnie wraz z procesem konsolidacji spółek zależnych ujednolicono także nazwy własne większości spółek zależnych poprzez wprowadzenie marki „Mostostal Zabrze”. 1 lipca 2018 roku Mostostal Zabrze S.A. przeniósł działalność operacyjną związaną z realizacją kontraktów budowlanych w formie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa (ZCP) do spółki zależnej Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A., która przejęła wiodącą rolę w ramach Grupy Kapitałowej, w realizacji robót budowlano-montażowych w przemysłach energetycznym i ochrony środowiska, chemicznym i petrochemicznym, hutnictwie żelaza i stali oraz metali nieżelaznych oraz budowie konstrukcji mostowych. Mostostal Zabrze S.A. pozostając spółką dominującą Grupy Mostostal Zabrze pełni obecnie rolę w obszarach zarządzania strategicznego, nadzorczą i administracyjną wobec wszystkich podmiotów z grupy.[1]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze oferuje usługi dla budownictwa począwszy od projektowania i usług inżynieryjnych poprzez roboty ogólnobudowlane, ziemne i drogowe, produkcję i montaż konstrukcji stalowych, dostawę i montaż orurowania, kończąc na instalacjach mechanicznych oraz montażu urządzeń technologicznych. Grupa realizuje obiekty i wykonuje roboty specjalistyczne dla przemysłu energetycznego, chemicznego i petrochemicznego, maszynowego, materiałów budowlanych oraz dla hut i koksowni. Wznosi również obiekty użyteczności publicznej i obiekty inżynieryjne. Ponadto świadczy usługi projektowe. Grupa produkuje konstrukcje stalowe budowlane oraz orurowanie w ramach posiadanych wytwórni. Równocześnie jedna ze spółek specjalizuje się w prefabrykacji wysoko przetworzonych konstrukcji maszynowych stanowiących elementy dźwigów i urządzeń transportowych.

W ramach własnego ośrodka spawalnictwa i kontroli jakości równocześnie zajmuje się szkoleniem i egzaminowaniem spawaczy.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Mostostal Zabrze S.A. jest podmiotem dominującym Grupy Mostostal Zabrze, w skład której wchodzą:

  • Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. z siedzibą w Gliwicach;
    • Wytwórnia Konstrukcji Stalowych w Kędzierzynie-Koźlu;
    • Wytwórnia Konstrukcji Stalowych w Częstochowie;
  • Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. z siedzibą w Gliwicach;
  • Mostostal Zabrze Biprohut S.A. z siedzibą w Gliwicach;
  • Mostostal Zabrze Konstrukcje Przemysłowe S.A. z siedzibą w Zabrzu.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydarzenia historyczne | Mostostal Zabrze S.A., www.mz.pl [dostęp 2018-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-16] (pol.).
  2. O nas | Mostostal Zabrze S.A., www.mz.pl [dostęp 2018-08-16] (pol.).