Mostowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mostowice
Kościół Narodzenia NMP w Mostowicach
Kościół Narodzenia NMP w Mostowicach
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Bystrzyca Kłodzka
Wysokość 660-720 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 14[1]
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-517
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC 0851442
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Mostowice
Mostowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mostowice
Mostowice
Ziemia 50°16′31″N 16°28′56″E/50,275278 16,482222

Mostowicewieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Położenie[edytuj]

Mostowice położone są w Sudetach Środkowych około 15 km na południowy zachód od Bystrzycy Kłodzkiej nad lewym brzegiem Dzikiej Orlicy w górnej części Doliny Dzikiej Orlicy między Górami Bystrzyckimi na północnym wschodzie a Górami Orlickimi czes. Orlicke hory na południowym zachodzie przy granicy z Czechami.

Charakterystyka[edytuj]

Mostowice to rozciągnięta, niewielka, przygraniczna wieś łańcuchowa, położona u południowo-zachodniego zbocza Gór Bystrzyckich. Wieś o charakterze turystycznym z luźną zabudową. Budynki położone w większości po jednej stronie drogi. Jest to wieś zanikająca, większość zabudowań jest w złym stanie, a po niektórych obejściach gospodarczych zostały już tylko fragmenty fundamentów. Miejscowość posiada dobre warunki klimatyczne i wypoczynkowe, położona jest w pobliżu dużego ośrodka sportów zimowych Zieleńca. Otoczenie wsi stanowią rozległe półdzikie górskie łąki, a wzniesienia porastają lasy świerkowe regla dolnego. Z wielu miejsc roztacza się panorama na najwyższą część Gór Orlickich. We wsi zachował się zabytkowy późnobarokowy kościół oraz kilka chałup mieszkalnych z XIX wieku o wyraźnie czeskich wpływach oraz piaskowcowa figura św. Jana Nepomucena z końca XVIII wieku. W miejscowości turyści mogą zjeść i odpocząć w funkcjonującym przez cały rok hotelu Korona.

Historia[edytuj]

Początkiem Mostowic była strażnica powstała pod koniec XVI wieku w celu powstrzymywania panów czeskich, którzy często zapuszczali się na łowy w lasy hrabstwa kłodzkiego. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1596 roku, osada wchodziła wówczas w dobra zamku Szczerba. Od 1684 roku wieś przeszła w ręce prywatne, a w końcu XVIII wieku była największą osadą w Dolinie Dzikiej Orlicy, rozwijającą się w ścisłym związku z sąsiednim osadami. W 1840 r. przeszła w posiadanie księżnej Marianny Orańskiej. W okresie tym nastąpił znaczny rozwój wsi, powstał tartak, browar, wytwórnia zapałek, mała fabryka drewnianych zabawek,dwa młyny wodne, urząd celny oraz jedyna w Prusach szlifiernia z płuczką kamieni ozdobnych i szlachetnych, używanych do wyrobów biżuterii. Na przełomie XIX-XX wieku wieś była najbardziej uprzemysłowioną miejscowością w Dolinie Dzikiej Orlicy. Pod koniec XIX wieku nastąpił znaczny napływ turystów i letników, w 1910 roku we wsi mieszkało 598 mieszkańców. Po II wojnie światowej polityka osiedleńcza doprowadziła do bardzo niekorzystnych zmian w regionie Gór Bystrzyckich. W miejsce wysiedlonych Niemców i Czechów osiedlono na Ziemiach Zachodnich mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski, włączonych do Związku Radzieckiego. Nowi przybysze nie posiadali umiejętności gospodarowania w trudnych warunkach górskich, również nie potrafili kontynuować letniskowych tradycji wsi. Stało się to przyczyną postępującego upadku rolnictwa w tym terenie, i wyludniania się wiosek górskich. Na początku XXI wieku we wsi mieszkało poniżej 30 mieszkańców. Tendencja ta się nadal utrzymuje, w III 2011 r. pozostało w niej tylko 14 osób[1].

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt:

  • późnobarokowy kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1780 roku, jednonawowy, nakryty blaszanym dachem dwuspadowym z wieżą o cebulastym hełmie z 1790 roku otoczony niskim murem. Wnętrze nakrywa płaski drewniany strop. W ołtarzu głównym znajduje się duży tytułowy obraz z końca XVIII wieku. Z lewej strony stoi ołtarz Serca Pana Jezusa z końca XVIII wieku z postacią Jezusa w dość ozdobnym obramieniu, z prawej - skromna ambona. Wnętrze kościoła wyróżniają duże obrazy Drogi Krzyżowej z początku XIX wieku.[2].

inne zabytki:

  • krzyże i przydrożne figurki z XIX wieku
  • budynki mieszkalne z XIX wieku o czeskich wpływach budownictwa

Byłe przejście graniczne[edytuj]

Do 21 grudnia 2007 roku funkcjonowało drogowe przejście graniczne Mostowice-Orlické Záhoří, które na mocy układu z Schengen zostało zlikwidowane. Obecnie przekraczać granicę można w dowolnym miejscu.

Ciekawostka[edytuj]

W czasie budowy kościoła w Mostowicach z rozkazu Fryderyka II, zmniejszono okolicznym mieszkańcom podatki.

Przypisy