Mother Love (piosenka Queen)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mother Love
Utwór zespołu Queen
z albumu Made in Heaven
Wydany 6 listopada 1995
Nagrywany maj 1991, 18 października 1993 – początek 1995 w Mountain Studios, Cosford Mill i Metropolis Studios
Gatunek Rock
Długość 4:49
Twórca Freddie Mercury

Brian May

Producent Queen
Wydawnictwo Parlophone (Europa)

Hollywood (Ameryka Północna)

Mother Love” – utwór zespołu Queen, pochodzący z albumu Made in Heaven, wydanego w roku 1995, po śmierci Freddiego Mercury’ego w 1991. Autorstwo utworu przypisuje się Mercury’emu i Brianowi Mayowi. „Mother Love” to ostatni utwór z wokalem Mercury’ego nagrany w maju 1991 roku, 6 miesięcy przed jego śmiercią[1][2].

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

„Mother Love” to ostatni utwór napisany wspólnie przez Mercury’ego i Maya, a także ostatnie wokale nagrane przez Mercury’ego[3]. Partie wokalne Mercury’ego zostały nagrane między 13 a 16 maja 1991 roku, po nagraniu albumu Innuendo[4].

Na swojej oficjalnej stronie internetowej May opowiedział o sposobie, w jaki razem z Mercurym skomponowali utwór (sesje odbywali razem, jak i osobno, świadomi natury zarówno kompozycji muzycznej, jak i tekstu piosenki). Gdy utwór był już prawie gotowy, Mercury zakomunikował Mayowi, że musi odpocząć, ale wróci by dokończyć utwór. Jak się miało okazać, nigdy już nie powrócił do studia, a ostatnią zwrotkę piosenki zaśpiewał May.

Utwór zamyka sampel ze słynnego koncertu zespołu na stadionie Wembley w 1986 roku, a także fragmenty studyjnych ścieżek dźwiękowych otwierających utwory „One Vision” i „Tie Your Mother Down”.

Ponadto na końcu utworu, w zaledwie kilku sekundach, zawarte zostały wszystkie studyjne utwory zespołu Queen połączone w jedną całość, a następnie wielokrotnie przyśpieszone za pomocą magnetofonu.

Na utworze znalazł się również fragment ścieżki dźwiękowej coveru „Goin' Back”, piosenki autorstwa Carole King i Gerry’ego Goffina, na której Mercury zaśpiewał główne wokale w 1972 roku. Cover został wydany jako strona B singla „I Can Hear Music”, piosenki zespołu Ronettes, w aranżacji Larry Lurex, niedługo przed wydaniem debiutanckiego albumu Queen. Utwór zamyka płacz dziecka.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Lemieux: The Queen Chronology: The Recording & Release History of the Band. Lulu, 2013, s. 86.
  2. Inside the studio where Freddie Mercury sang his last song, The Telegraph, 25 października 2015.
  3. Queen Online – History – Discography: Made in Heaven Data dostępu 22 stycznia 2011.
  4. http://brianmay.com/queen/queennews/queennewsdec13a.html#05.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]