Przejdź do zawartości

Motocykl żużlowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motocykl żużlowy
Jawa Speedway 500

Żużlowy – klasa motocykli sportowych. Motocykle tej grupy charakteryzują się najwyższymi osiągami, niską masą (minimum 77 kg) oraz nie posiadają biegów i hamulców.

Motocykle stosowane w sporcie żużlowym są specjalnymi konstrukcjami, przeznaczonymi tylko do wyścigów. Nie posiadają skrzyni biegów, hamulców, oświetlenia, konstrukcyjnie przystosowane są do jazdy w lewo (chociaż kierownica skręca się w obie strony) oraz do pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym. W żużlu klasycznym silniki mają pojemność skokową do 500 cm3 i spalają czysty spirytus metylowy - czyli metanol. Pojemność baku wynosi średnio 1,5-2 litry paliwa.

Jedynym polskim motocyklem żużlowym był WSK FIS. Skonstruowany został w latach 1953-1954 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie przez Tadeusza Fedkę i Romualda Iżewskiego, którzy byli pracownikami WSK i członkami klubu Stal Rzeszów.

Jedynym producentem motocykli jest Jawa w czeskim Divišovie, używane są też "składaki" wykorzystujące włoskie silniki Giuseppe Marzotto lub szwajcarskie GTR i czeskie lub angielskie ramy - Java, Stuha oraz Antig i PJ. Zanim nowy silnik zostanie wykorzystany w wyścigu, zazwyczaj przechodzi tuning, który wykonuje jedynie niewielka grupa specjalistów, a jakość ich usług jest ważnym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu.

Deflektor

Motocykle do jazdy na żużlu muszą ponadto spełniać kryteria określone w regulaminach sportu żużlowego, m.in.:

  • muszą mieć układ wydechowy odpowiadający przepisom FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme), z limitem głośności do 98 dB, oryginalny, bez żadnych zmian i ulepszeń,
  • we wszystkich zawodach mogą być używane tylne opony dowolnej marki i dowolnego typu, mające ważną homologację FIM na dany rok; niedozwolone jest ich podgrzewanie ani żadna inna modyfikacja,
  • nie wolno naprawiać kierownic z lekkich stopów poprzez spawanie,
  • niedozwolone jest stosowanie tytanu i jego stopów w silniku i podwoziu motocykla,
  • w zawodach nie wolno używać innych motocykli niż podanych w zgłoszeniu dostarczonym organizatorowi zawodów,
  • waga motocykla nie może być mniejsza niż 77 kg,
  • w większości zawodów motocykl musi być wyposażony w deflektor, pełniący rolę błotnika

Motocykl, który nie spełnia powyższych wymogów, lub jego konstrukcja bądź stan zagrażają bezpieczeństwu zawodników, nie zostaje dopuszczony do startu przez sędziego zawodów.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]