Motocykl żużlowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Motocykl żużlowy
Jawa Speedway 500

Żużlowy - klasa motocykli sportowych, do której przynależny jest motocykl z danej grupy. Wśród tego segmentu znajdują się motocykle wyczynowe popularnych marek Jawa. Motocykle tej grupy charakteryzują się najwyższymi osiągami, bardzo niską masą (minimum 77 kg) oraz nie posiadają biegów czy hamulców.

Jedynym polskim motocyklem żużlowym był WSK FIS. Skonstruowany został w latach 1953-1954 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie przez Tadeusza Fedkę i Romualda Iżewskiego, którzy byli pracownikami WSK i członkami klubu Stal Rzeszów.

Obecnie motocykle stosowane w sporcie żużlowym są specjalnymi konstrukcjami, przeznaczonymi tylko do wyścigów. Nie posiadają skrzyni biegów, hamulców oraz żadnego oświetlenia, konstrukcyjnie przystosowane są do jazdy w lewo (chociaż kierownica skręca się w obie strony) oraz do pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym. W żużlu klasycznym silniki mają pojemność skokową do 500 cm3 i spalają czysty spirytus metylowy - czyli metanol. Pojemność baku wynosi średnio 1,5-2 litry paliwa.

Jedynym producentem motocykli jest Jawa w czeskim Divišovie, używane są też "składaki" wykorzystujące włoskie silniki Giuseppe Marzotto lub szwajcarskie GTR i czeskie lub angielskie ramy - Java, Stuha oraz Antig i PJ. Zanim nowy silnik zostanie wykorzystany w wyścigu, zazwyczaj przechodzi tuning, który wykonuje jedynie niewielka grupa specjalistów, a jakość ich usług jest ważnym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu.

Motocykle do jazdy na żużlu muszą ponadto spełniać kryteria określone w regulaminach sportu żużlowego, m.in.:

  • muszą mieć układ wydechowy odpowiadający przepisom FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme), z limitem głośności do 98 dB, oryginalny, bez żadnych zmian i ulepszeń,
  • we wszystkich zawodach mogą być używane tylne opony dowolnej marki i dowolnego typu, mające ważną homologację FIM na dany rok; niedozwolone jest ich podgrzewanie ani żadna inna modyfikacja,
  • nie wolno naprawiać kierownic z lekkich stopów poprzez spawanie,
  • niedozwolone jest stosowanie tytanu i jego stopów w silniku i podwoziu motocykla,
  • w zawodach nie wolno używać innych motocykli niż podanych w zgłoszeniu dostarczonym organizatorowi zawodów,
  • waga motocykla nie może być mniejsza niż 77 kg,
  • w większości zawodów motocykl musi być wyposażony w deflektor, pełniący rolę błotnika

Motocykl, który nie spełnia powyższych wymogów, lub jego konstrukcja bądź stan zagrażają bezpieczeństwu zawodników, nie zostaje dopuszczony do startu przez sędziego zawodów.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]