Motja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Motya)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Motja (wł. Mozia) – starożytne miasto (ok. 800-397 r. p.n.e.), na wysepce, przy zachodnim brzegu Sycylii. Założona w VIII wieku p.n.e.[1] przez Fenicjan jako miasto handlowe ulokowane na małej wysepce wewnątrz laguny, do której był dostęp jedynie za pomocą łodzi. Mieszkańcy Motji wybudowali podwodny, brukowany chodnik prowadzący na wyspę, którym mogły się poruszać rydwany na wysokich kołach.

Motja przez wieki podlegała różnym wpływom kulturowym: fenickim, kartagińskim, egipskim i greckim. Potwierdzają to znalezione na wyspie artefakty. Dwukilometrowej średnicy wyspa w czasach swej świetności była miastem. Grecka armia, pod dowództwem Dionizjusza z Syrakuz, splądrowała miasto w roku 398 p.n.e., a dzieła upadku dopełnili Kartagińczycy, używając Motję jako źródło surowca do budowy Lilybaeum - dzisiejszej Marsali. W późniejszych czasach wyspa służyła jedynie celom rolniczym.

Przypisy

  1. Furio Durando: Italia Antyczna - Dziedzictwo sztuki i kultury cywilizacji rzymskiej. Wyd. I. Barcelona: Ediciones Folio SA, 2008, s. 126. ISBN 978-84-413-2751-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Missione Archeologica a Mozia