Motywy ze Starego Kościoła w Delfcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motywy ze Starego Kościoła w Delfcie
Gezicht in de Oude Kerk in Delft
Ilustracja
Autor

Emanuel de Witte

Data powstania

ok. 1680

Medium

olej na płótnie

Wymiary

67 × 53 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Motywy ze Starego Kościoła w Delfcie (niderl. Gezicht in de Oude Kerk in Delft) – obraz holenderskiego malarza Emanuela de Witte, znajdujący się w Muzeum Narodowe we Wrocławiu (nr inw. VIII-2156).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Emanuel de Witte był mistrzem w przedstawianiu wnętrz sakralnych. Na swoich obrazach ukazywał najczęściej fragment kościoła – na ogół od nawy bocznej poprzez nawę główną ku transeptowi lub z widokiem na chór[1]. Najważniejszym elementem w obrazach de Witte jest, tak jak na obrazie z wrocławskiego muzeum, uzyskana iluzja przestrzeni kościelnego wnętrza, dzielonego szarymi kolumnami i ścianami. Owa przestrzenność jest rozstawienie we wnętrzu szeregu figur, a w tym, charakterystycznego dla pędzla malarza, pierwszoplanowej postaci ustawionej tyłem, będący zarazem żywym akcentem kolorystycznym[2]. Artysta bardzo trafnie uchwytuje dość swawolny nastrój uczestników protestanckiego kazania[2].

Emanuel de Witte, jak dowodzi monografistka twórczości malarza Ilse Manke[3], bardzo często przedstawiał wnętrze Oude Kerk w Delfcie. Najwcześniejsza znana wersja pochodzi z 1651 roku i znajduje się w Wallace Collection w Londynie. Najbliższe wrocławskiemu obrazowi są kompozycje pochodzące z 1682 roku (zbiory Sidneya J. van den Bergha w Wassenar) i z ok. 1680 roku (Art Institute of Chicago)[2].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz został zakupiony od T. Wierzejskiego w Warszawie w 1970 roku; wcześniej został on zakupiony w roku 1946 od J. Greina w Warszawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lejman 2001 ↓, s. 70.
  2. a b c d Steinborn 2006 ↓, s. 208.
  3. Ilse Manke, Emanuel de Witte, Amsterdam 1963.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bożena Steinborn: Katalog zbiorów malarstwa niderlandzkiego. Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2006. ISBN 83-86766-28-X.
  • Beata Lejman: Złote Niderlandy. Obrazy holenderskie i flamandzkie XVII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu (katalog wystawy). Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2001. ISBN 83-86766-02-6.