Mount Gambier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mount Gambier
Ilustracja
Blue Lake, największa atrakcja turystyczna miasta
Państwo  Australia
Stan Australia Południowa
Data założenia 1854
Powierzchnia 26,7 km²
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

23 494
881 os./km²
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Mount Gambier
Mount Gambier
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Mount Gambier
Mount Gambier
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Mount Gambier
Mount Gambier
Ziemia 37°49′46″S 140°46′58″E/-37,829444 140,782778
Strona internetowa
Portal Portal Australia

Mount Gambier – drugie co do wielkości (24 tys. mieszkańców) miasto w Australii Południowej położone prawie dokładnie w połowie drogi pomiędzy Adelaide, a Melbourne, przy granicy ze stanem Wiktoria, w południowej części regionu turystycznego Limestone Coast. W samym Mount Gambier i w jego bezpośredniej okolicy położonych jest wiele spektakularnych atrakcji turystycznych i region ten jest częstym celem wycieczek dla mieszkańców Wiktorii i Australii Południowej. Mount Gambier znana jest jako "Blue Lake City".

Historia miasta[edytuj]

Wulkan Mount Gambier został odkryty przez porucznika Jamesa Granta w grudniu 1800 z pokładu HMS "Lady Nelson" w czasie wyprawy mającej za zadanie stworzenie dokładnych map wybrzeża tego regionu i nazwany na cześć admirała Jamesa Gambiera.

Pierwszą biała osobą która dotarła na te tereny był Stephen Henty, hodowca bydła z niedaleko leżącego Portland. Rodzina Hentych zamieszkała w tym regionie ale nigdy oficjalnie nie zarejestrowała tej ziemi jako swojej własności i została zmuszona do opuszczenia tego obszaru kiedy Evelyn Sturt, brat słynnego odkrywcy Charlesa Sturta, wykupił te tereny od rządu.

Pierwsza osada, nazwana wtedy "Gembiertown" została założona przez Hastingsa Cumminghama w 1854 który wyznaczył 77 arowy obszar ziemi na przyszłe miasto. Pierwsza rada miejska (Town Council) zebrała się w 1876 ale Mount Gambier otrzymała prawa miejskie dopiero w 1954.

Ekonomia[edytuj]

Mount Gambier jest ważnym węzłem komunikacyjnym ze względu na swoje położenie w połowie drogi pomiędzy stolicami stanów Wiktoria i Australia Południowa. Zatrzymuje się tu wiele ciężarówek przewożących towary w obie strony. Ważną część ekonomii stanowi także przemysł drzewny oraz turystyczny.

Turystyka[edytuj]

Leg of Mutton Lake

W Mount Gambier, a także w bezpośredniej okolicy tego miasta znajduje się wiele interesujących atrakcji turystycznych. Najbardziej znaną z nich jest słynne w Australii Blue Lake (Błękitne Jezioro) znajdujące się w kraterze wulkanu, na stoku którego leży Mount Gambier, w okresie letnim woda w tym jeziorze ma głęboki błękitny kolor, a samo jezioro stanowi także źródło wody pitnej dla miasta. Inne jeziora powulkaniczne znajdujące się w mieście to Leg of Mutton Lake, Valley Lake i Browne Lake.

W centrum miasta znajduje się także Umpherston Sinkhole - lej zapadliskowy powstały po zapadnięciu się jaskini, na dnie którego znajduje się wspaniały ogród który w nocy odwiedzany jest przez oposy. W okolicy miasta znajduje się jeszcze wiele innych, mniejszych form tego typu, a także innych jaskiń i formacji krasowych.

Niedaleko od Mount Gambier znajdują się także regiony winiarskie Mount Benson i Coonawarra.

Linki zewnętrzne[edytuj]