Mount Hagen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mount Hagen
ilustracja
Państwo  Papua-Nowa Gwinea
Prowincja Western Highlands
Populacja (2013)
• liczba ludności

46 230
Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Mapa konturowa Papui-Nowej Gwinei, po lewej znajduje się punkt z opisem „Mount Hagen”
Ziemia5°52′S 144°13′E/-5,866667 144,216667
Położenie Mount Hagen w prowincji Western Highlands

Mount Hagen (Hagen, niem. Hagensberg) – miasto w środkowej Papui-Nowej Gwinei, położone w dolinie Wahgi w Górach Centralnych niedaleko Góry Wilhelma. Ośrodek administracyjny prowincji Western Highlands. Ludność: 37,6 tys. (2008) – czwarte pod względem liczby ludności miasto kraju.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1933 żyzną i gęsto zaludnioną dolinę Wahgi odkrył z pokładu samolotu australijski podróżnik Mick Leahy. Wkrótce dotarł do niej pieszo wraz ze swoim bratem i przedstawicielem rządu Australii. W 1934 zbudowano pas startowy dla samolotów, wokół którego powstało późniejsze miasto Mount Hagen. Pierwszym pilotem, który tu wylądował, był nieznany z imienia Grabowski[1]. Miasto zostało nazwane na cześć niemieckiego administratora kolonialnego Kurta von Hagena. W 1950 wybudowano szosę, co na dobre otworzyło miasto na świat (wcześniej dojazd samochodami był tu praktycznie niemożliwy)[1].

Komunikacja i gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Mount Hagen posiada obecnie międzynarodowe lotnisko. Leży również przy autostradzie Highlands Highway łączącej je z nadbrzeżnymi miastami Lae i Madang. Mount Hagen to ważny ośrodek handlowy tej części kraju. Stanowi również bazę wyjściową dla turystów wybierających się w góry Papui-Nowej Gwinei. W okolicy uprawia się kawę i herbatę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Andrzej Rybak, Goroka – Mount Hagen, w: Poznaj Świat, nr 7/1986, s.7, ISSN 0032-6143

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]