Mrożyczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mrożyczka
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Mroga

Data uruchomienia

1975

Powierzchnia

0,38 km²

Położenie na mapie Głowna
Mapa konturowa Głowna, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mrożyczka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mrożyczka”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mrożyczka”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mrożyczka”
Ziemia51°57′44″N 19°43′10″E/51,962222 19,719444

Mrożyczkazalew w Głownie (miasto w województwie łódzkim), utworzony w 1975 na rozlewiskach rzeki Mrogi, o powierzchni około 38 ha.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zalew składa się z dwóch akwenów oddzielonych groblą, na której biegnie droga krajowa nr 14. Na środku grobli znajduje się most nad Mrogą łączącą oba akweny. Jaz znajduje się pod pieszo-rowerowym mostem, łączącym ulicę Młynarską, przy której znajduje się siedziba Urzędu Miasta i Bank Spółdzielczy z parkingiem przy ulicy Zgierskiej, na którym odbywają się miejskie imprezy i placem zabaw.

Mroga zasila zbiornik w różnorodne gatunki ryb. Występują tu m.in. karasie, liny i płocie[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zalew posiada przystań wodną z wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz plażę z małą gastronomią. W okresie letnim Mrożyczka jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców Łodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Arabski, Zbiornik Mrożyczka - Głowno | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl [online], wedkuje.pl, 1 kwietnia 2012 [dostęp 2020-06-16] (pol.).