Mroczeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Artykuł 51°13′33″N 17°59′21″E
- błąd 39 m
WD 51°13'N, 17°58'E
- błąd 2310 m
Odległość 1975 m
Mroczeń
wieś
Ilustracja
Pałac Feliksa Wężyka
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat kępiński
Gmina Baranów
Liczba ludności (2006) ponad 1500
Strefa numeracyjna 62
Kod pocztowy 63-611[1]
Tablice rejestracyjne PKE
SIMC 0193619
Położenie na mapie gminy Baranów
Mapa lokalizacyjna gminy Baranów
Mroczeń
Mroczeń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mroczeń
Mroczeń
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Mroczeń
Mroczeń
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kępińskiego
Mroczeń
Mroczeń
Ziemia51°13′33″N 17°59′21″E/51,225833 17,989167
Kaplica pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mroczeniu

Mroczeńwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Baranów.

Leży przy drodze krajowej nr 39 Baranów-Brzeg, ok. 5 km na południe od Kępna i ok. 45 km na południe od Ostrowa. Liczy ponad 1500 mieszkańców; znajduje się tu gimnazjum, które współpracuje z gminą Ihlow w Niemczech. W centralnej części wsi znajduje się stadion wiejski z trybunami na około 500 miejsc, na którym swe mecze rozgrywa drużyna „Orła” Mroczeń. Z boiska korzysta również młodzież z gimnazjum. Na tym obiekcie odbywają się ważniejsze imprezy wiejskie, jak chociażby festyny czy dożynki. Znajduje się również kaplica pod wezwaniem Św. Stanisława Bp Męczennika, która w 2008 r. obchodziła 25 – lecie istnienia. Obrzędów uroczystości dokonał Biskup kaliski Stanisław Napierała. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Mroczeń[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0193625 Borówno część wsi
0193677 Feliksów przysiółek
0193631 Katarzynka część wsi
0193648 Nowy Mroczeń część wsi
0193654 Stary Mroczeń część wsi
0193660 Wężyków część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wywodzi się od mrocznych borów, które ciągnęły się tu wśród trzęsawisk i mokradeł. W przeszłości bory te zamieszkiwała znaczna liczba wilków, chwytano je w tzw. wilczych dołach. Pierwsza wzmianka o Mroczeniu pochodzi z około 1300 roku.

Według legendy w pobliżu Mroczenia ma być zatopiony skarb, który pochodzi z czasów wojennych. Nieznany żołnierz miał obładować pieniędzmi swego konia do tego stopnia, że koń nie mógł go unieść, a sam skarb musiał zostać zatopiony.

Wieś przez kilka stuleci była częścią klucza baranowskiego, którym władali Tomiccy. W 1784 r. przeszła na własność Franciszka z Osin Wężyka i jego żony Julianny z Tomickich. Do rodziny Wężyków Mroczeń należał do 1900 r, a także Łęka Mroczeńska, Joanka Mroczeńska, Marianka Mroczeńska i Feliksów; nazwy miejscowości zostały nadane przez rodzinę Wężyków od imion potomków. W tym także roku na podstawie przetargu przymusowego nabyła go Pruska Komisja Kolonizacyjna. Ziemia została rozparcelowana między sprowadzonych tu osadników niemieckich. W czasie okupacji niemieckiej Mroczeń przyjął nazwę Moorschütz/Maidburg. Ze źródeł dowiadujemy się, że w końcu XIX wieku znaleziono tu skarb wczesnohistoryczny: monety srebrne “cienkie jak papier”.

Sport[edytuj | edytuj kod]

We wsi działa miejscowy klub sportowy "Orzeł Mroczeń".

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

 • Pałac Feliksa Wężyka, posła na Sejm Pruski, późno klasycystyczny, wybudowany w latach 1840-1850 w stylu klasycystycznym. Na uwagę zasługuje sposób rozwiązania fasady z dużym czterokolumnowym portykiem, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Fasada ujęta jest po bokach potężnymi wieżami alkierzowymi. Wewnątrz, na wprost wejścia znajduje się salon, w którym zachowały się do dzisiaj elementy dekoracji sztukatorskiej. Wokół rozciąga się angielski park krajobrazowy. Pierwszy właściciel pałacu, dóbr Mroczenia i Baranowa, hrabia Feliks z Osin Wężyk był zasłużonym działaczem politycznym i posłem na sejm pruski w 1849 r. Pod koniec XIX wieku w okresie nasilającej się akcji germanizacyjnej trudności finansowe hrabiego Feliksa Wężyka spowodowały, że pałac został przejęty przez Komisję Kolonizacyjną a majątek rozparcelowano. Z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego nie ma bliższych informacji o pałacu. Znajdował on się wówczas w rękach niemieckiej rodziny von Kerstenów. Z czasów II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej zachowały się pogłoski o próbach stworzenia przez Niemców obozu jenieckiego w pałacu. Takie podejrzenia budziło ogrodzenie z drutu kolczastego, którym otoczono budynek i park. W pierwszych miesiącach 1945 roku w pałacu stacjonowały oddziały Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań wojennych budynek został przekazany władzom oświatowym powiatu kępińskiego. Została w nim zorganizowana szkoła powszechna przekształcona następnie w szkołę podstawową. Aktualnie jest siedzibą gimnazjum.
 • Park krajobrazowy w stylu angielskim.
 • Dąb szypułkowy przy jednej z zagród, o obwodzie 420 cm i wysokości 18 metrów został objęty ochrona prawną jako pomnik przyrody.
 • Budynek z 4 ćw. XIX w., murowany, jako dawna gorzelnia, piętrowy, przebudowany na mieszkania i obecnie jest budynkiem wielorodzinnym.
 • Znajduje się na skrzyżowaniu dróg obok parku, XIX/XX wiek, drewniana na czterech metalowych nóżkach – owalne zwieńczone z metalowym krzyżem, wewnątrz figura Matki Boskiej z dwoma aniołami.
 • Dom pochodzący z połowy XIX w., murowany. Obecnie jako budynek mieszkalny wielorodzinny.
 • Stacja kolejowa z 1909 r.

Gospodarka i przemysł[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku w Mroczeniu powstała fabryka mebli tapicerowanych Eltap[4].

Oświata[edytuj | edytuj kod]

 • Przedszkole nr 1 w Mroczeniu.
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mroczeniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 3. GUS. Rejestr TERYT
 4. O firmie - Fabryka mebli z Polski - ELTAP, eltap.pl [dostęp 2020-06-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]