Mrozowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrozowo
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat nakielski
Gmina Sadki
Liczba ludności (2006) 360
Strefa numeracyjna (+48) 52
Tablice rejestracyjne CNA
SIMC 0094834
Położenie na mapie gminy Sadki
Mapa lokalizacyjna gminy Sadki
Mrozowo
Mrozowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mrozowo
Mrozowo
Ziemia 53°09′19″N 17°22′45″E/53,155278 17,379167

Mrozowowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Sadki.

Wieś Mrozowo w przekazach źródłowych znana już była w I połowie XV wieku. Na przestrzeni wieków należała do: Gliszczyńskich. Radzickieh, Gurowskich, Pomianowskich, Grabskich, Biegańskich, Łąckich, a od 1720 roku do Bnińskich. W czasie ostatniej wojny jako treuhänder z ramienia władz okupacyjnych folwarkiem zarządzał Albert Riemann. Mrozowo, leżąc przy ważnym trakcie, posiadało już w okresie staropolskim własną karczmę i co najmniej dwóch rzemieślników, w tym kowala. Folwark w Mrozowie na przełomie XIX/XX wieku liczył 17 domów, 285 mieszkańców oraz 737 ha użytków rolnych. Niedaleko drogi stał dworek zarządcy, była szkoła i kaplica, natomiast punkt centralny stanowiło podwórze gospodarcze.

Ciekawą architektonicznie budowlą Mrozowa jest wspomniany już dworek. Pobudowany został w 1900 roku z cegły czerwonej pełnej palonej i całkowicie otynkowany. Składał się z dwóch kondygnacji, to jest parteru oraz użytkowego poddasza. Z dawnego podwórza gospodarczego zachowały się tylko dwa budynki. Pochodząca z 1920 roku stajnia oraz bukaciarnia z 1890 roku. Niedaleko znajduje się również pochodząca z tamtych czasów stacja transformatorowa. Z dawnej kolonii mieszkalnej zachował się tylko jeden budynek zwany czworakiem oraz budynek szkolny.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

We wsi działa drużyna piłkarska Orion Mrozowo grająca w klasie B, grupa Bydgoszcz II.

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie jako Gospodarstwo Mrozowo wchodzi w skład Stadniny Koni w Dobrzyniewo Sp. z o.o.[1].

Mrozowo znajduje się w odległości 4,5 km od Sadek.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy