Mszczuj ze Skrzynna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mszczuj ze Skrzynna, Mściwoj ze Skrzyńska, herbu Łabędź (zm. 1446) – rycerz wojsk Władysława Jagiełły walczących pod Grunwaldem z Krzyżakami, który prawdopodobnie zabił wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena. Był rycerzem przedchorągiewnym w chorągwi nadwornej (cubiculariorum).

Według Długosza to Mszczuj powiadomił króla Jagiełłę o śmierci na polu bitwy wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena. Wedle hipotez, właśnie on miał pokonać w walce samego mistrza. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem rycerskim, po bitwie poddani rycerstwa przeczesywali pole bitwy w poszukiwaniu łupów. Giermek Mszczuja, Jurga, miał zjawić się u swego pana ze złotym relikwiarzem (pektorałem), zawierającym cenne relikwie, należącym wcześniej do Ulryka von Jungingena. Również znalezienie ciała mistrza możliwe było dzięki wskazówkom Mszczuja, co wskazuje na to, iż rycerze ci spotkali się na polu bitwy.

Brał udział w bitwie pod Koronowem 10 października 1410, w której miał się przyczynić do zwycięstwa nad Krzyżakami.

W 1412 r. uczestniczył w poczcie króla Władysława Jagiełły w czasie wizyty na Węgrzech, gdzie brał udział w turniejach rycerskich w Budzie razem z innymi sławnymi rycerzami polskimi.

W 1428 r. Mszczuj wziął udział w wyprawie Wielkiego Księcia Witolda na Nowogród Wielki, w 1431 r. uczestniczył w wyprawie Władysława Jagiełły przeciwko zbuntowanemu Wielkiemu Księciu Litewskiemu Świdrygielle. Brał udział w oblężeniu Łucka. W 1432 r. dowodził posiłkami polskimi dla nowego Wielkiego Księcia, Zygmunta Kiejstutowicza w wojnie przeciwko obalonemu księciu Świdrygielle.

Był właścicielem zamku Barwałd oraz wsi Zemna w pobliżu Włodzimierza Wołyńskiego, otrzymał także od króla Władysława Jagiełły w dzierżawę Inowłódz.

Linki zewnętrzne[edytuj]