Mszyca ogórkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mszyca ogórkowa
Aphis gossypii
Ilustracja
Mszyca ogórkowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Nadrodzina mszyce
Rodzina mszycowate
Rodzaj Aphis
Gatunek mszyca ogórkowa

Mszyca ogórkowa (Aphis gossypii) – gatunek owadów z rzędu pluskwiaków, polifag[1] z nadrodziny mszyc[2]. Jest to gatunek dwudomny, występujący powszechnie w całej Polsce[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała postaci uskrzydlonej dochodzi do 1,9 mm, natomiast postaci bezskrzydłej osiąga od 1 do 1,5 mm[2]. Postać uskrzydlona posiada tułów koloru czarnego oraz zielony odwłok z ciemnymi plamkami po bokach, natomiast postać bezskrzydła ma barwę zmienną, od jasnożółtej do ciemnozielonej z ciemnymi syfonami. Nogi owada są jasne z ciemnymi wierzchołkami goleni i stopami[2].

Jaja mszycy ogórkowej po złożeniu są żółte. Przed wylęgiem larw ich kolor zmienia się na czarny i błyszczący. Larwy występują w różnych kolorach, od szarego do zielonego[2].

Środowisko i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Mszyca ogórkowa występuje na całym świecie. Jej osobniki spotykane są w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Australii[1]. Wyjątkiem są obszary najbardziej wysunięte na północ[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b AgroAtlas - Pests - Aphis gossypii Glov. - Cotton Aphid, www.agroatlas.ru [dostęp 2021-11-25].
  2. a b c d e Robert Wrzodak, Poradnik sygnalizatora ochrony ogórka uprawnego pod osłonami, Adam Wojdyła i inni, Skierniewie: Instytut Ogrodnictwa Intlort Skierniewice, 2017.
  3. melon aphid or cotton aphid - Aphis gossypii Glover, entnemdept.ufl.edu [dostęp 2021-11-25].