Muchodławka białoskrzydła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muchodławka białoskrzydła
Terpsiphone mutata[1]
(Linnaeus, 1766)
Muchodławka białoskrzydła
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina monarki
Rodzaj Terpsiphone
Gatunek muchodławka białoskrzydła
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Muchodławka białoskrzydła[3], muchodławka zmienna[4] (Terpsiphone mutata) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Występuje na Komorach, Madagaskarze i Majottcie.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Po odkryciu przez Karola Linneusza w 1766, została zaklasyfikowana do rodzaju Muscicapa. Dopiero w 1827 roku został utworzony przez Konstantyna Wilhelma Lamberta Glogera rodzaj Terpsiphone. Wyraz Terspiphone pochodzi z języka greckiego i oznacza: terpo - zadowolony, zadowalać się i phone - głos. Nazwa mutata pochodzi z łaciny i oznacza zmienność.

Muchodławka zmienna najprawdopodobniej wyewoluowała od afrykańskiego przodka, jest blisko spokrewniona z muchodławką rajską i muchodławką wspaniałą. Wyróżnia się 6 podgatunków:

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Terpsiphone mutata -Madagascar -nest-8.jpg

Średniej wielkości ptak śpiewający, mierzy 18 cm długości i waży pomiędzy 12,1 a 12,3 gramów. Samce mają bardzo długie ogony, które dochodzą do 18 cm długości. Samica jest rudo-pomarańczowa, z czarną głową i karkiem. Lotki na skrzydłach są czarne, z rudymi brzegami.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest to endemiczny gatunek występujący na Madagaskarze, Komorach i Majottcie. Jest szeroko rozpowszechniony we wszystkich rodzajach lasów w swoim obszarze występowania, z wyjątkiem górskich. Obecny jest na wysokościach do 1600 m n.p.m. Obserwuje się go także na plantacjach, w ogrodach i parkach.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Jest to gatunek owadożerny, zjadający różne rodzaje insektów. Zwykle występuje w stadach z innymi gatunkami, głównie z lemurką szarą. Badania wykazały, że wydajność zdobywania pożywienia przez Terpsiphone jest skorelowana z ilością lemurek szarych. Duża ich liczba wpływa korzystnie na rezultat żerowania. Gdy ptaki odżywiają się wspólnie, ich zachowania są inne niż gdy robią to samotnie, na przykład wanga rdzawa poluje znacznie bliżej ziemi niż normalnie.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Muchodławka zmienna buduje głębokie, wiszące na gałęziach gniazda, 1 do 5 metrów nad ziemią. Samica składa zwykle 3 jaja o długości 7,7 cm i średnicy 5,5 cm. Jaja mogą być zróżnicowane kolorystycznie - od różowych do łososiowych, z brązowymi lub lawendowymi plamami. Czasami wysiadują jaja pasożyta lęgowego, jakim jest kukułka popielata.

Status, zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Czerwona księga gatunków zagrożonych klasyfikuje gatunek jako niższego ryzyka, jednak naturalne środowisko jego występowania jest degradowane, a populacja (choć trudna do oszacowania) zmniejsza się. Mimo to, gatunek ten aktualnie występuje powszechnie na Madagaskarze. Posiada on wielu naturalnych wrogów, takich jak owadożer madagaskarski, krogulec malgaski oraz kania egipska, które polują na niego. Dodatkowo jaja muchodławki zmiennej są przysmakiem lemura płowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Terpsiphone mutata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2016, Terpsiphone mutata [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2017 [online], wersja 2016-3 [dostęp 2017-05-13] (ang.).
  3. P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Monarchidae Bonaparte, 1854 - monarki - Monarchs (wersja: 2017-03-18). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2017-05-13].
  4. P. Mielczarek & W. Cichocki. Polskie nazewnictwo ptaków świata. „Notatki Ornitologiczne”. Tom 40. Zeszyt specjalny, s. 331, 1999. ISSN 0550-0842.