Muffin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muffin z jagodami

Muffin [wym. mafin[1]] (lub zdrobniale muffinka[1], muffinek) – pochodzące z kuchni amerykańskiej[2] ciastko w kształcie wysokiej babeczki z różnymi dodatkami, zarówno słodkimi (np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, owocami, a nawet orzechami) jak i wytrawnymi (np. z warzywami albo nawet z mięsem). Bardzo popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W cieście biszkoptowo-tłuszczowym na muffiny (zarówno słodkie jak i wytrawne) wykorzystuje się olej roślinny lub stopione masło[2]. Przyrządza się je w specyficzny sposób: wpierw należy wymieszać osobno składniki suche i płynne, następnie mieszaniny łączy się i dodaje do całości składniki smakowe[2]. Babeczki wypieka się w osobnych foremkach lub na blasze ze specjalnymi wgłębieniami[2].

Inne znaczenia[edytuj | edytuj kod]

W USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii „angielskimi muffinami” nazywa się smażone drożdżowe placuszki-bułeczki, podawane na gorąco z masłem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać muffin [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN [dostęp 2023-06-26].
  2. a b c d Wyroby z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego. [w:] Cukiernik II - Sporządzanie półproduktów i wyrobów cukierniczych [on-line]. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie. [dostęp 2023-07-10]. Uwaga: w materiale jest błąd techniczny - niektóre strony są zdublowane - zwracać uwagę na właściwą kolejność czytania.