Mugol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mugol (ang. muggle) – określenie z cyklu powieściowego o Harrym Potterze angielskiej autorki J.K. Rowling, oznaczające osobę pozbawioną mocy magicznej[1] oraz – najczęściej – nieposiadającą wiedzy na temat istnienia magicznego świata. Termin ten stosowany jest w uniwersum przez czarodziejów brytyjskich, z kolei amerykańscy nazywają osoby takie „no-maj” (wym. nołmadż), co stanowi skrót od „no magic” (niemagiczny)[2][1][3].

Mugole w świecie Harry’ego Pottera[edytuj | edytuj kod]

W świecie stworzonym przez Rowling moc magiczna jest zjawiskiem noszącym znamiona cech genetycznych – dziecko dwojga mugoli najczęściej jest mugolem, podobnie jak dziecko, którego rodzice mają ciemne włosy, najczęściej ma ciemne włosy. Dziecko dwojga magicznych rodziców zwykle wykazuje magiczne umiejętności, choć zdarza się (rzadko), że w magicznej rodzinie rodzi się potomek praktycznie pozbawiony mocy, tzw. charłak (ang. squib). Zdarzają się także przypadki, kiedy w rodzinie mugolskiej rodzi się czarodziej.

W Harrym Potterze rozwinięta jest zawiła hierarchia formalnych, potocznych i derogatywnych terminów określających mniej lub bardziej magiczne pochodzenie postaci, co obrazuje tendencje w przedstawionym społeczeństwie, w szczególności klanów czystej krwi czarodziejów. Uważają za gorszego od siebie każdego, kto od kilku pokoleń wstecz ma wśród przodków mugola, a szczególnie osoby ze zdolnościami magicznymi urodzone w rodzinach mugoli (w ich terminologii wulgarnie nazywane są one szlamami). Ekstremalną formę tego sposobu myślenia prezentują śmierciożercy.

Autorka przyznaje, że podobieństwo dyskryminacji pod względem „czystości” krwi w magicznym świecie do nazizmu i dyskryminacji rasowej, śmierciożerców do nazistów i Ku Klux Klanu (nawet wizualne), a Voldemorta do Hitlera jest nieprzypadkowe, jednak ją samą zaskoczył stopień podobieństwa stosowanej przez nich hierarchii do tej stosowanej przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Harry Potter: Fantastyczne zwierzęta – JK Rowling zdradza amerykańskie określenie mugoli (pol.). eska.pl. [dostęp 2015-11-05].
  2. metrocafe.pl: Magia powraca – są pierwsze zdjęcia z planu nowego filmu ze świata Harry’ego Pottera (pol.). msn.com. [dostęp 2015-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015–11–08)].
  3. Aleksandra G.: Harry Potter: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, zobacz pierwsze zdjęcia promujące nową trylogię! (pol.). melty.pl. [dostęp 2015-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016–03–04)].