Muhammad Abdul Aziz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muhammad Abdul Aziz
محمد عبد العزيز
Mohamed Abdelaziz, 2005.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 sierpnia 1947
Marrakesz
Data śmierci 31 maja 2016
Sahara Zachodnia 2. Prezydent Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej
Okres od 30 sierpnia 1976
do 31 maja 2016
Przynależność polityczna Front Polisario
Poprzednik Mahfud Ali Bajba (p.o.)
Następca Chatri ad-Dauh (p.o.)

Muhammad Abdul Aziz (arab. محمد عبد العزيز; ur. 17 sierpnia 1947 w Marrakeszu, zm. 31 maja 2016[1]) – arabski polityk, Sekretarz Generalny Frontu Polisario, oraz Prezydent Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej w latach 1976–2016[2].

Front Polisario powstał w latach 70. XX wieku, kiedy Sahara Zachodnia została zajęta i poddana okupacji przez Maroko. Abdelaziz był jednym z jego założycieli i wczesnych liderów[potrzebny przypis]. Dość szybko, bo już w rok po zajęciu kraju, w roku 1976 został jego przywódcą, zastępując Mahfuda Alego Bajbę i przewodniczącym Rady Rewolucyjnej[2]. Od 1982 aż do śmierci pełnił funkcję Prezydenta Sahary Zachodniej[2]

Zachodniosaharyjski rząd emigracyjny jest silnym tworem. Kontroluje pewną część kraju, posiada własne siły zbrojne i administrację, jest także członkiem Unii Afrykańskiej. Inaczej więc niż większość rządów na uchodźstwie ma mocną pozycję, podobnie jak polski rząd emigracyjny w latach II wojny światowej. Prezydent Abdul Aziz urzędował w obozie dla uchodźców w Tinduf w Algierii, która wspiera politycznie i militarnie Polisario.

Abdul Aziz uznawany był za polityka, któremu bliskie są zasady demokracji. Dlatego był uważany przez społeczność międzynarodową za solidnego partnera do rozwiązania starego konfliktu wokół tego kraju. Sprzeciwiał się też terroryzmowi, czemu dał dobitny wyraz wysyłając formalne kondolencje po atakach na Nowy Jork, Madryt, Londyn, a nawet marokańską Casablankę.

Przypisy

  1. Morto il segretario generale del Fronte Polisario Mohamed Abdelaziz. (wł.). internazionale.it. [dostęp 2016-05-31].
  2. a b c Western Sahara. Presidents (ang.). rulers.org. [dostęp 2016-05-31].